Pierniczki świąteczne
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Cukier (100 g)
- Miód (130 g)
- Soda oczyszczona (10 g)
- Masło (125 g)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na pierniczki świąteczne krok po kroku
Rozpuść masło i dodaj do niego miód. Lekko przestudź masło.
Gdy masło jest letnie, dodaj do niego jajka i cukier i zmiksuj składniki.
Następnie dodaj 2 łyżki przyprawy do piernika, sodę i mąkę i dokładnie wyrób ciasto.
Najlepiej odstawić ciasto na 24 godziny do lodówki, ale jeżeli Ci się spieszy to możesz pominąć ten krok.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Ciasto podziel na mniejsze części i rozwałkuj.
Wytnij z ciasta pierniczki i ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz około 15-20 minut w 180 C.
-
Pierniki
-
Pierniki świąteczne
-
Ciasteczka korzenne
-
Piernik staropolski
-
Ciasto na pierniki
-
Pierniki dojrzewające
-
Miękkie pierniczki
-
Pierniczki alpejskie
-
Pierniczki miękkie
-
Szybkie pierniczki
-
Pierniki bezglutenowe
-
Pierniki z Thermomixu
-
Pierniki na choinkę
-
Pierniczki bezglutenowe
-
Pierniczki korzenne
-
Pierniczki miękkie i pulchniutkie
-
Piernik z herbatą
-
Polewa na pierniczki
-
Pierniczki
Więcej informacji na temat pierniczków świątecznych
Pierniczki świąteczne to pyszne, miodowo-korzenne ciastka, które możesz udekorować i zawiesić na choince. Najbardziej kojarzą się one z Toruniem, który wiele osób odwiedza jako dziecko. Podobne pierniki możesz wykonać samodzielnie w domu. Przepis na pierniki korzenne jest bardzo prosty. Jest to też świetny pomysł na wspólne gotowanie, razem z dziećmi. Takie ciasta, robione z miłością w rodzinnej atmosferze są najlepsze. Do przygotowania pierniczków potrzebujesz mąki, jajek, miodu, cukru, masła, jogurtu lub mleka i sody oczyszczonej. Składnikiem, który nadaje im wyjątkowego, koloru, smaku i aromatu jest przyprawa do pierników, która jest mieszanką różnych przypraw. Jak widzisz, w cieście na pierniki znajduje się wiele składników, które nie należą do najzdrowszych, w tym biała mąka, cukier, masło czy miód. Mimo że miód często uznawany jest za zdrowszą substancję do słodzenia to niestety on także na wysoki indeks glikemiczny i jest źródłem cukrów prostych. Zawiera on także inne substancje, które mają działanie przeciwutleniające czy bakteriobójcze, lecz nie są to tak duże ilości, aby warto było używać miodu na co dzień do słodzenia potraw lub napojów. Dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury, jak w przypadku pieczenia ciasteczek, wiele substancji, które mają pozytywne działanie, będzie ulegać zniszczeniu. W rezultacie zostanie nam pyszny smak i aromat miodu. Przejdźmy jednak do tego, jak zrobić pierniczki świąteczne. Zaczynamy od połączenia składników i zagniecenia ciasta. Najlepiej przygotować je co najmniej dzień wcześniej, aby składniki dobrze sobą przeszły. Potem ciasto rozwałkowujemy i wycinamy pierniczki. W wycinaniu mogą ci pomóc dzieci. Potem już tylko pieczemy i uzyskujemy bardzo dobre pierniczki świąteczne. Po ich przestudzeniu możesz całą rodziną zabrać się za ich dekorowanie. Oczywiście pierniczki z lukrem, które dekorowaliście wspólnie, w rodzinnej atmosferze, są najlepsze, dlatego warto trochę się pobawić.
Ten sprawdzony przepis na ciasto na pierniczki świąteczne znajdziesz powyżej.
Alergeny w pierniczkach świątecznych
Lista alergenów dla pierniczków świątecznych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierniczków świątecznych
Pierniczki świąteczne mają wysoki indeks glikemiczny, ale od święta można je zjeść, bez wyrzutów sumienia.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
-
mąka pszenna,
cukier,
miód,
masło,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.