Pieczony rosół
- Udko kurczaka ze skórą - 4 sztuki (1000 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Marchewka - 4 sztuki (400 g)
- Seler korzeniowy - niewielki kawałek (100 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (100 g)
- Por - 1 sztuka (140 g)
Przepis na pieczony rosół krok po kroku
Nagrzej piekarnik do 200 st C.
Na blaszce ułóż papier do pieczenia.
Na blaszce wyłóż mięso, obrane marchewki, pietruszkę i selera, a także 4 ząbki czosnku (obrane).
Wszystko posyp solą (1 łyżeczka) oraz pieprzem (0,5 łyżeczki).
Piecz około godzinę lub do uzyskania złocistego koloru.
Podpieczone składniki przełóż do garnka.
Zalej zimną wodą, by przykryć wszystkie składniki. Nie wlewaj zbyt dużo wody, wystarczy maksymalnie 3 cm ponad poziom składników.
Dodaj 3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego i łyżkę lubczyku.
Gotuj na minimalnym ogniu przez około 3 godziny.
Na koniec dopraw do smaku.
Więcej informacji na temat pieczonego rosołu
Czy jadłeś już pieczony rosół? Jeżeli nie, to koniecznie musisz go spróbować. Zobacz, jak zrobić pieczony rosół – aromatyczny, pyszny i idealny. Ten rosół jest naprawdę wyjątkowy. Ma cudowny smak i piękny kolor. Jest esencjonalny i nadaje się zarówno jako zupa sama w sobie, jak i baza do wielu zup i potraw. Przepis na pieczony rosół bardzo prosto się robi, ale trzeba czasu. W końcu, by uzyskać intensywny wywar z mięsa oraz warzyw, konieczny jest długi czas gotowania. Jednakże warto – sprawdź to sam!
Pieczony rosół może odmienić Twoją kuchnię. Nadaje niesamowity smak potrawom. Przepis na pieczony rosół to propozycja, której nie może zabraknąć w Twoim domu. Możesz wykorzystać go do takich potraw jak: gulasze, zupy, bigosy, leczo, sosy i wiele, wiele innych. Jak zrobisz pieczony rosół, tradycyjnie najlepszym dodatkiem będą kluski, lub jak kto woli, makaron. Poza tym, do przepisu na pieczony rosół, podawać można kołduny, kluski kładzione, kluski lane, a nawet ziemniaki. Jeżeli lubisz zieleninę, do podania rosołu można dodać posiekaną świeżą natkę pietruszki lub koperek.
Jak zrobić pieczony rosół? Wszystko jest bardzo proste. Na samym początku należy rozgrzać piekarnik. Na blaszce z papierem do pieczenia wyłóż umyte składniki: mięso drobiowe, warzywa oraz przyprawy. Tradycyjnie, do rosołu dodaje się marchewki, pietruszkę, seler, por. Pieczony rosół nie obejdzie się bez czosnku – jego nie należy pomijać. Wszystkie składniki należy doprawić solą i pieprzem, a następnie upiec w piekarniku (zaleca się piec godzinę). Ostatecznie, kolor składników powinien być złocisty. Upieczone mięso i warzywa włóż do garnka i wlej wodę. Nie przesadzaj z jej ilością. Zbyt duża ilość wody sprawi, że bulion będzie mało intensywny. Do gotowania dodaj też przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz oraz lubczyk. Teraz należy gotować wszystko (bez przykrycia) na minimalnym ogniu. Rosół nie powinien się za bardzo gotować, jedynie lekko „mrugać”. Po około 3 godzinach pieczony rosół jest gotowy. Wystarczy go jedynie doprawić do smaku.
Pieczony rosół możesz zrobić z dowolnego mięsa (indyczego, gęsiego, kaczego, wołowego). Najlepsze są uda z kurczaka, ale świetnie sprawdza się także korpus drobiowy, porcja rosołowa, szyja indycza czy szponder wołowy. Im bardziej tłuste mięso, tym bardziej tłusty powstaje rosół.
Ugotowany rosół dobrze jest porcjować i mrozić. To dobry sposób, by zachować świeżość. W razie potrzeby zawsze można rozmrozić porcję bulionu i wykorzystać w dowolny sposób.
Alergeny w pieczonym rosole
Lista alergenów dla pieczonego rosołu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze pieczonego rosołu
Rosół zawiera niewielką wartość kaloryczną. Ma także niską zawartość węglowodanów. Jest więc dobry w diecie ketogenicznej.
Energia i białka
(2500g)
Węglowodany
(2500g)
Tłuszcze
(2500g)
Witaminy
(2500g)
Składniki mineralne
(2500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.