Pieczony kalafior
- Kalafior - pół dużej szt (600 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
Przepis na pieczony kalafior krok po kroku
Kalafiora podziel na różyczki.
W misce wymieszaj oliwę z oliwek i przyprawy.
Kalafiora zanurz w mieszance i marynuj przez 20 minut.
Blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia i wyciągnij na nią różyczka kalafiora.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 30 minut.
Więcej informacji na temat pieczonego kalafiora
Pieczony kalafior to wspaniały dodatek do dań, który nie tylko wspaniale smakuje, ale również idealnie pasuje na wiele różnych okazji. Stanowi wspaniały dodatek do dania obiadowego, sałatki czy pomysł na przekąskę na imprezę. To niezwykle aromatyczne danie. Będzie idealne zwłaszcza dla wegan, jednak na pewno przypadnie do gustu również miłośnikom mięsnych dań.
Przepis na pieczonego kalafiora jest bardzo prosty, a pozwala przygotować to fantastyczne warzywo w naprawdę smaczny sposób. Im więcej warzyw w diecie tym jest ona zdrowsza i bardziej neutralna dla klimatu. Należy pamiętać, by zjadać ich co najmniej 500 g, dla osób które stroniły od tej grupy produktów, może to nie być tak łatwe. Warto się więc wspomóc ciekawym przepisem, który odczarowuje warzywa i zamienia je w naprawdę pyszne, a także sycące. Taka właśnie jest ta receptura na pieczony kalafior. Bazuje ona ona wartościowym i pełnym cennych właściwości warzywie, które z pomocą kilku przypraw staje się kuszące i apetyczne. To dobra opcja dla tych, którzy nie przepadają za nudnymi przepisami. Choć kalafior nie pojawia się w diecie zbyt często, warto to zmienić, gdyż to prawdziwa skarbnica prozdrowotnych związków. Zawiera sulforafan, który jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Ten związek chroni przed nowotworami. Dodatkowo wpływa on pozytywnie na układ krwionośny, a także na nerki. Kalafior jest również źródłem wielu przeciwzapalnych substancji, które wspierają układ immunologiczny w prawidłowym działaniu. Zawiera też witaminy z grupy B, które wspierają działanie układu nerwowego.
Jeśli zastanawiasz się jak upiec kalafiora w piekarniku w najłatwiejszy sposób, ale by przy tym nadać mu odpowiedniego smaku i aromatu, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Dowiesz się z niego jak zrobić kalafiora pieczonego, który wspaniale sprawdzi się do obiadu. Choć w tej opcji piecze się go podzielonego na różyczki, można również przygotować go w całości. To dobry sposób na naprawdę pyszny posiłek pełen warzyw w przyprawach.
Alergeny w pieczonym kalafiorze
Lista alergenów dla pieczonego kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczony kalafior
Wartości odżywcze pieczonego kalafiora
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo witamin, a także sulforafan - antyoksydant o potężnym działaniu przeciwnowotworowym.
Energia i białka
(165g)
Węglowodany
(165g)
Tłuszcze
(165g)
Witaminy
(165g)
Składniki mineralne
(165g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.