Pieczone tofu
- Tofu wzbogacane wapniem - 1 kostka (180 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Sos sojowy - 1 łyżka (10 ml)
- Miód - 1/2 łyżeczki (5 g)
Przepis na pieczone tofu krok po kroku
Tofu pokrój w kostkę i obtocz w przyprawach.
W miseczce wymieszaj oliwę z miodem, sosem sojowym i przyprawami.
Tofu zalej marynatą.
Piecz ok. 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat pieczonego tofu
Pieczone tofu to świetny pomysł na wegetariańskie lub wegańskie danie na obiad, czy kolację. Oczywiście nie jest dedykowane wyłącznie osobom ograniczającym, czy całkowicie eliminującym mięso i każdy może włączyć je do diety. Przepis na pieczone tofu jest niezwykle prosty i szybki, a wyjęte z piekarnika tofu jest pyszne i dobre na każdą okazję. Pieczone tofu jest miękkie, aksamitne, w dotyku i strukturze przypominające poduszeczki. Potrafi przekonać do siebie nawet te osoby, które nie przepadają za tofu i preferują przede wszystkim mięsne potrawy. Pieczenie tofu sprawia, że będzie ono zdecydowanie mniej kaloryczne niż tofu smażone. Ten produkt bardzo łatwo i szybko chłonie duże ilości tłuszczu, przez co tofu smażone może być nawet kilkukrotnie bardziej kaloryczne niż tofu pieczone. W całym przepisie bardzo ważna jest marynata, która odpowiada za kolor, smak i zapach pieczonego tofu. Do jej przygotowania możesz wykorzystać sos sojowy, odrobinę syropu klonowego lub miodu, słodką paprykę mieloną, 1-2 plasterki imbiru i olej sezamowy, rzepakowy, lub dobrej jakości oliwę z oliwek. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą te wszystkie składniki i prosta marynata do tofu będzie gotowa! Możesz dowolnie modyfikować ilości poszczególnych składników i przypraw, w zależności od tego, jakie smaki najbardziej preferujesz na co dzień. Pieczone tofu to bardzo dobre źródło białka. Możesz je wykorzystać jako element dania głównego, dodatek do sałatek, sosów typu leczo, farszu do tortilli, czy zapiekanek. Świetnie sprawdzi się też na kanapki lub jako samodzielna przekąska. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pieczone tofu, aby było przepyszne, delikatne i aromatyczne koniecznie przeczytaj nasz przepis do końca.
Alergeny w pieczonym tofu
Lista alergenów dla pieczonego tofu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- Sos sojowy
- sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
Wartości odżywcze pieczonego tofu
Aby obniżyć indeks glikemiczny można zrezygnować z dodatku miodu.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.