Pieczone pomidory
- Pomidor (600 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (40 ml)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
Przepis na pieczone pomidory krok po kroku
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Czosnek obierz i pokrój na plasterki.
Pomidory umyj i wytnij zieloną część po łodyżce.
Do naczynia żaroodpornego włóż pomidory, oliwę, przyprawy i czosnek. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Piecz 70-90 minut, zależnie od wielości pomidorów.
Gorące pomidory przełóż do słoików i szczelnie zakręć.
Na dno garnka połóż ściereczkę, na niej ustaw słoiki i zalej letnią wodą do 3/4 wysokości słoików.
Podgrzewaj do 75-85 C, przez 35 minut.
-
Chili con carne
-
Placek po węgiersku
-
Papryka faszerowana
-
Gulasz wołowy
-
Spaghetti bolognese
-
Leczo z cukinii
-
Kurczak curry
-
Frytki z batatów
-
Pierś z kaczki
-
Pizza z patelni
-
Gazpacho
-
Musaka
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Szakszuka klasyczna
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ceviche
-
Łazanki z kapustą
-
Kolacje dla dwojga
Więcej informacji na temat pieczonych pomidorów
Pomidory to warzywa, które obecnie możemy dostać przez cały rok, ale najsmaczniejsze są te zbierane latem, w trakcie sezonu na pomidory. Poza sezonem pomidory są sprowadzane z zagranicy i transportowane do nas. Żeby pomidory przetrwały podróż, zwykle nie są zbierane w pełni dojrzałe, ponieważ wtedy łatwiej by się psuły. Natomiast nie do końca dojrzałe pomidory nie są tak smaczne, jak te, które przebywały na słońcu do momentu osiągnięcia idealnego koloru. Przez to często ludzie narzekają na dostępne w sklepach pomidory, szczególnie zimą. Dlatego warto latem przyrządzić różne przetwory pomidorowe. Jednym z takich przetworów są właśnie pieczone pomidory. Uwielbiam je jako bazę do sosów, na przykład do pizzy. Pomidory podczas pieczenia są już wzbogacone w przyprawy, dlatego wystarczy je zblendować i sos lub baza do zupy pomidorowej jest gotowa. Przepis na pieczone pomidory jest bardzo łatwy. Zaczynamy przygotowania oczywiście od umycia pomidorów i wykrojenia zielonego elementu pomidora ze środka, ponieważ nawet po upieczeniu będzie on twardy. Następnie czosnek kroimy w plasterki. Piekarnik rozgrzewamy do 180-200 stopni Celsjusza. Do naczynia żaroodpornego wlewamy kilka łyżek oliwy z oliwek, wrzucamy czosnek, pomidory w całości, bazylię i oregano. Dokładnie mieszamy pomidory z czosnkiem, aby całe pokryły się oliwą. Gdy pomidory są już zatopione w oliwie z oliwek, wstawiamy je do piekarnika. Czas pieczenia zależy oczywiście od wielkości pomidorów, pomidorki koktajlowe będą gotowe w 30-40 minut, a duże pomidory mogą być zapiekane w piekarniku nawet około 90 minut. Z gorących pomidorów można ściągnąć skórkę, ale ja ze skórką wkładam pieczone pomidory do słoików. Pomidory po zamknięciu w słoikach należy jeszcze zapasteryzować, żeby się nie zepsuły. Można to zrobić albo w garnku z wodą, albo w piekarniku — ja wolę pasteryzacje w wodzie. Tak przygotowane słoiki można zostawić na zimę i cieszyć się smakiem pomidorów z oliwą, czosnkiem i ziołami przez cały rok. Koniecznie spróbuj potem sosu z takich pomidorów.
Alergeny w pieczonych pomidorach
Lista alergenów dla pieczonych pomidorów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczone pomidory
Wartości odżywcze pieczonych pomidorów
Pieczone pomidory to wysokokaloryczny dodatek.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.