Pieczone gruszki
- Gruszka (260 g)
- Ser pleśniowy niebieski (100 g)
- Orzechy włoskie (20 g)
- Miód (20 g)
- Cynamon (5 g)
- Sok z cytryny (15 ml)
Przepis na pieczone gruszki krok po kroku
Gruszki umyj i przekrój na pół. Wydrąż gniazdo nasienne i skrop sokiem z cytryny.
Posyp gruszkę cynamonem.
Ser z niebieską pleśnią pokrusz i umieść w gruszce, w miejscu po gniazdach nasiennych.
Gruszki ułóż na blasze do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. i piecz przez 20 minut.
W międzyczasie orzechy włoskie pokrusz.
Jeszcze gorące gruszki polej miodem i posyp orzechami. Od razu podawaj.
-
Sernik złota rosa
-
Smoothie
-
Chlebek bananowy fit
-
Legumina
-
Nutella ze śliwek
-
Ciastka czekoladowe
-
Pieczone jabłka
-
Deser z galaretki
-
Lody bananowe
-
Galaretka bez cukru
-
Słodycze bez cukru
-
Sernik z brzoskwiniami z wiaderka
-
Ciasto bananowe fit
-
Affogato
-
Ciastka z kleiku ryżowego
-
Fit tiramisu
-
Brownie z buraka
-
Trufle czekoladowe
-
Dietetyczne desery
Więcej informacji na temat pieczonych gruszek
Jesień to prawdziwy raj dla smakoszy polskich owoców. To także idealny moment, aby przygotować domowe pieczone w piekarniku gruszki na deser.
Ten prosty przepis na pieczone gruszki to niezwykle smaczny pomysł na popołudniowy deser. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pieczone gruszki to już pokazuje mój sprawdzony przepis, aby powstał ten pyszny deser.
Na początku gruszki umyj i przekrój wzdłuż na pół. Wydrąż gniazdo nasienne. Skrop owoce sokiem z cytryny. Posyp połówki gruszki cynamonem. Ser z niebieską pleśnią pokrusz i umieść w gruszce, w miejscu po gniazdach nasiennych. Gruszki ułóż na blasze do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. Czas pieczenia to około 20-30 minut, dzięki czemu gruszki będą gorące, ale wciąż jędrne. W międzyczasie orzechy włoskie pokrusz. Jeszcze gorące gruszki polej miodem i posyp orzechami. Od razu podawaj.
Gruszki to owoce, które dotarły do Europy z Persji. Obecnie ze względu na prostotę ich uprawy i krzyżowania rozróżniamy około 60 gatunków. W Polsce najbardziej popularna jest gruszka Konferencja, Lukasówka oraz Klapsa. Jesień to główny sezon na te smaczne owoce. Wówczas wykorzystywana jest jako przekąska lub składnik śniadań, obiadów czy deserów. Słodki smak gruszek idealnie podkreśla smak mięs, a same w sobie z dodatkiem cynamonu lub orzechów idealnie wprowadzają w klimat polskiej złotej jesieni.
Gruszki oprócz nieocenionych walorów smakowych są również bogatym źródłem wartości odżywczych. Zawierają w sobie wiele witamin, np. A, B1, B2, B6, C, K i PP. Znaleźć w nich można również składniki mineralne takie jak wapń, jod, magnez, sód, miedź i żelazo. Co istotne to także bardzo dobre źródło błonnika. Średniej wielkości gruszka dostarcza ok. 60 kcal, dlatego to idealny dodatek do diety dla osób, które chcą zmniejszyć masę ciała. Im bardziej twarda gruszka, tym mniej ma w sobie węglowodanów prostych, więc po takie owoce mogą sięgać również osoby będące na diecie o obniżonej zawartości łatwoprzyswajalnych węglowodanów.
Miód to najzdrowszy rodzaj substancji słodzącej. Ma znaczące wartości antybakteryjne, dlatego szczególnie często wykorzystuje się go w sytuacjach przeziębienia lub osłabienia odporności. Spotkać go można również w kosmetyce, co wskazuje na szerokie możliwości wykorzystania płynnego „złota”. W miodzie znaleźć można witaminy np. A, C, B2, B6 i B12, a także mangan, potas, fosfor, wapń czy magnez. Ze względu na zawartość acetylocholiny szczególnie polecany jest dla osób, które chcą wzmocnić wydolność swojego serca.
Jeśli wiesz już, jak upiec gruszki by były najlepsze to koniecznie wypróbuj ten świetny deser. Tym bardziej że to rozwiązanie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe.
Alergeny w pieczonych gruszkach
Lista alergenów dla pieczonych gruszek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser pleśniowy niebieski
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze pieczonych gruszek
W miodzie znaleźć można witaminy np. A, C, B2, B6 i B12, a także mangan, potas, fosfor, wapń czy magnez.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.