Pieczone gołąbki
- Kapusta włoska - 1 sztuka (1000 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (1000 g)
- Ryż jaśminowy (100 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło klarowane (20 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (750 g)
- Bulion drobiowy - lub woda (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
Przepis na pieczone gołąbki krok po kroku
Ugotuj ryż. Ostudź po ugotowaniu.
Zagotuj wodę w garnku (do gotowania liści).
Oderwij liście kapusty (około 14 sztuk). Mniejsze można gotować razem.
Każdy większy liść gotuj we wrzącej wodzie 2 minuty (liście gotuj oddzielnie). Mniejsze liście zostaw do wyłożenia na dno naczynia.
Na maśle podsmaż cebulkę (ze szczyptą soli) pokrojoną w drobną kostkę. Ostudź.
Mięso mielone dokładnie wymieszaj z ostudzonym ryżem, jajkami, cebulą, łyżeczką soli, 1/3 łyżeczki pieprzu, łyżeczką majeranku, łyżeczką czosnku. Dopraw opcjonalnie do smaku.
Ze sparzonego liścia kapusty odkrój twardszą część. Tuż nad tym ułóż uformowaną w wałek część mięsa.
Zroluj od wyciętej części w górę, zabezpieczając farsz, zamknij boki liści do środka i zawiń wszystko, by całość była zwarta.
Nagrzej piekarnik do 180 st C (góra-dół).
Na dnie naczynia ułóż pozostałe liście, a na nich wyłóż gołąbki. Jeśli zostały jeszcze małe listki, wyłóż je na gołąbki.
Zagotuj w garnku bulion, przecier, śmietankę, sól (1 łyżeczka), pieprz (1/3 łyżeczki), majeranek (1/2 łyżeczki) i czosnek granulowany (szczypta).
Wszystko zalej gorącym pomidorowym sosem. Naczynie przykryj przykrywką.
Piecz przez godzinę.
Po godzinie zdejmij przykrywkę i piecz z termoobiegiem w 220 st. C przez 10 minut.
Podawaj gołąbki do stołu.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat pieczonych gołąbków
Najlepsze pieczone gołąbki w piekarniku zrobisz w prosty sposób. Lubisz polską kuchnię? Poznaj przepis na pieczone gołąbki z pysznym sosem pomidorowym. To dobry pomysł na obiad. Pieczone gołąbki z ryżem i mięsem mielonym są bardzo sycące. Ich przygotowanie wymaga trochę czasu i pracy, ale powstaje najlepszy sposób na danie pożywne i smaczne. Pieczone w piekarniku, pyszne gołąbki najlepsze są w połączeniu z ziemniakami. Te dobre danie z piekarnika będzie idealnym pomysłem na coś smacznego dla całej rodziny.
Pieczone gołąbki to potrawa z kuchni polskiej. Jest znana, przez większość lubiana. Pieczone gołąbki z piekarnika są pyszne, ale też wymagające. Trzeba poświęcić sporą ilość czasu i pracy, by zrobić te smaczne danie. Przepis na pieczone gołąbki składa się z liści kapusty nadzianych farszem z ryżu i mięsa mielonego. Całość jest zapieczona w piekarniku w pysznym sosie pomidorowym.
Tradycyjnie, pieczone gołąbki z ryżem i mięsem mielonym podaje się do obiadu na gorąco. Najsmaczniejszym pomysłem na to, z czym podać pieczone gołąbki, to dodatek ziemniaków. Puree, w całości, z koperkiem czy sosem? Wybierz taką wersję, którą najbardziej lubisz. Niektórzy dodają do tego zestawu ogórka kiszonego. Pieczone gołąbki dobre są na obiad i na kolację.
W przepisie na pieczone gołąbki istotne jest przygotowanie kapusty. Należy oderwać liście i każdy gotować po 2 minuty. Do gołąbków wybierz duże liście. Pozostałe, które są mniejsze, należy wyłożyć na dno naczynia żaroodpornego, a także na górę gołąbków. Małe liście można ugotować już razem. Przed zawijaniem gołąbków, ze sparzonych liści usuwa się twardszą część (od głąba). Gotowanie liści na gołąbki jest czasochłonne. Innym sposobem jest gotowanie kapusty w całości. Należy wtedy wyciąć nożem głąb, a następnie gotować kapustę w całości przez 10 minut. Do farszu trzeba ugotować ryż i podsmażyć cebulę na maśle. Ostudzony ryż oraz cebulę miesza się z mięsem mielonym, jajkami oraz przyprawami. Taki farsz wykłada się na liścia, zawija się i układa do naczynia żaroodpornego, w którym lezą już małe liście kapusty. Na zawinięte gołąbki wyłóż resztę małych liści. Pozostało zrobić sos: zagotuj wszystkie składniki i zalej gołąbki. Piecz gołąbki w piekarniku przez godzinę. Dodatkowo na kolejne 10 minut zwiększ temperaturę, włącz termoobieg i piecz bez przykrywki.
*Kapustę włoską można wymienić na kapustę białą lub stożkową.
*Mięso mielone możesz wybrać takie, jak lubisz.
*Ryż jaśminowy można zastąpić ryżem białym, parboiled, basmati lub brązowym.
Alergeny w pieczonych gołąbkach
Lista alergenów dla pieczonych gołąbków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze pieczonych gołąbków
Przepis jest zbilansowany. Dostarcza węglowodany, tłuszcz i białko. Jest to posiłek sycący i bogaty w likopen (przeciwnowotworowe działanie).
Energia i białka
(248g)
Węglowodany
(248g)
Tłuszcze
(248g)
Witaminy
(248g)
Składniki mineralne
(248g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.