Pieczona łopatka
- Łopatka wieprzowa (1000 g)
- Oliwa z oliwek (80 ml)
Przepis na pieczoną łopatkę krok po kroku
Mięso umyj i odetnij tłuste kawałki, jeśli czujesz taką potrzebę.
W miseczce zmieszaj oliwę i wszystkie przyprawy. Gotową mieszanką natrzyj schab. Całość wstaw do lodówki na 2 godziny.
Mięso przełóż do rękawa i zamknij.
Całość ułóż w naczyniu żaroodpornym i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 2 godziny.
-
Zupa gulaszowa
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Szaszłyki z piekarnika
-
Galaretka wieprzowa
-
Karkówka po cygańsku
-
Bitki wieprzowe
-
Golonka w piwie
-
Pulled pork
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie
-
Flaczki
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Garnek rzymski
-
Zupa węgierska
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Zrazy wieprzowe
-
Dania z wieprzowiny
Więcej informacji na temat pieczonej łopatki
Pieczona łopatka to jeden ze wspaniałych pomysłów na ciekawe danie na obiad. Idealnie komponuje się z ziemniakami, czy kaszą. Będzie idealna dla miłośników mięs.
Przepis na pieczoną łopatkę to doskonały pomysł na pyszne danie, które sprawdzi się doskonale na co dzień. Dowiesz się z niego jak upiec łopatkę, była niezwykle miękka i delikatna. Łopatka wspaniale sprawdza się jako inspiracja na pyszny obiad dla całej rodziny. Wspaniale sprawdza się polana z sosem, z dodatkiem ziemniaków, kaszy, czy ryżu. Najlepiej połączyć ją również ze świeżymi warzywami, dzięki czemu całość będzie nieco bardziej zbilansowana. Choć mięso wieprzowe, ze względu na dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, nie powinno gościć w menu zbyt często, to jednak ma też swoje plusy. Zawiera sporo żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dodatku to także świetne źródło pełnowartościowego białka. To danie proste, szybki i ciekawe.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pieczoną łopatkę, by była pyszna i dobra nawet dla początkujących, to ten prosty przepis stanowi doskonałe rozwiązanie. Powstaje z niego smaczna łopatka, która doskonale sprawdzi się do szarpanej wieprzowiny. Ten kawałek mięsa można podawać z sosem, na obiad, czy pokrojoną jako wędlinę na kanapki. Łopatka wieprzowa nie jest częstym gościem na polskich talerzach, nie może nawet konkurować ze schabem, czy karkówką, jednak ma naprawdę spory potencjał, dlatego warto ją wykorzystywać w swojej kuchni na co dzień. Łopatka jest nieco tłustsza niż inne kawałki wieprzowiny, dlatego na pewno nie posmakuje osobom, które kochają mięso suche i nietłuste. Łopatka wieprzowa to część tuszy wieprzowej. Jak sama nazwa wskazuje, to kawałek mięsa z kością łopatki. Łopatka to zespół mięśni połączonych tkanką łączną. Dlatego łopatkę należy dłużej gotować. Z tego względu wiele osób z niej rezygnuje. Bez odpowiedniej obróbki będzie twarda, żylasta i po prostu niesmaczna. Jednak odpowiednia temperatura, a także czas pieczenia mogą zdziałać wiele.
Alergeny w pieczonej łopatce
Lista alergenów dla pieczonej łopatki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze pieczonej łopatki
To opcja, która za względu na dużą zawartość czerwonego mięsa nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.