Pieczona dynia
- Dynia (2000 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
Przepis na pieczoną dynię krok po kroku
Dynię przekrój na pół i usuń z niej pestki.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Dynię pokrój na grubą kostkę i włóż do miski.
Oliwę wymieszaj z przyprawami, następnie wlej ją do miski z dynią i dokładnie wymieszaj składniki.
Dynię wyłóż na blaszkę do pieczenia i wstaw ją do nagrzanego piekarnika.
Dynię piecz około 20 minut w nagrzanym piekarniku.
Więcej informacji na temat pieczonej dyni
Pieczona dynia sprawdzi się idealnie w okresie jesiennym na szybką, pyszną przekąskę. W okresie jesiennym bez problemu dostaniemy w supermarketach dynie w bardzo przystępnej cenie. Dynia to wspaniały dodatek do wielu dań. Możemy wykorzystać ją do obiadu lub jako dodatek do mięsa. Produkty które będą potrzebne do upieczenia dyni to cała dynia, oliwa z oliwek i przyprawy takie jak majeranek, bazylia, rozmaryn i czosnek granulowany.
Czym przyprawić pieczoną dynie? Dynie możemy przyprawić swoimi ulubionymi przyprawami. Pieczona dynia w piekarniku idealnie smakuje z przyprawami takimi jak majeranek, bazylia, rozmaryn. Sprawdzą się też zioła prowansalskie i dynia dobrze komponuje się również z czosnkiem.
Jak upiec dynie? Dynie przekrój na pół i usuń z niej pestki.Piekarnik nagrzej do 180 stopni C i wyłóż papierem do pieczenia. Dynie pokrój na grubą kostkę i włóż do miski. Oliwę wymieszaj z przyprawami i wlej ją do miski z dynią i dokładnie wymieszaj. Danie wyłóż na blaszkę do pieczenia i wstaw do piekarnika. Jaki jest czas pieczenia dyni? Dynie piecz przez około 20 minut.
Plusem kupowania całej dynie jest również możliwość wykorzystania jej pestek. Wystarczy, że oczyścisz je z miąższu i upieczesz w piekarniku. Możesz to zrobić w tym samym czasie, w którym pieczesz dynię. Pestki dyni możesz wykorzystać na wiele sposobów: dodać je do koktajlu, owsianki czy zjeść na surowo.
Podsumowując pyszna, pieczona dynia sprawdzi się jako przekąska lub jako dodatek do wielu dań. Z pieczonej dyni możemy zrobić również sałatkę. Pieczona dynia jest bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu, dlatego nie potrzebujesz dużych umiejętności kulinarnych. Pieczoną dynie mogą jeść osoby które są na diecie bezglutenowej, lekkostrawnej, wegetariańskiej, wegańskiej, niskotłuszczowej i redukcyjnej. Dynia jest warzywem niskokalorycznym ale dostarcza dużo błonnika pokarmowego. Dodatkowo znajdziemy w niej spore ilości witamin i składników mineralnych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie - dlatego warto włączyć ją do swojej diety.
Alergeny w pieczonej dyni
Lista alergenów dla pieczonej dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczoną dynię
Wartości odżywcze pieczonej dyni
Dynia jest warzywem niskokalorycznym ale dostarcza dużo błonnika pokarmowego. Dodatkowo znajdziemy w niej spore ilości witamin i składników mineralnych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie - dlatego warto włączyć ją do swojej diety.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.