Pieczona cukinia
- Cukinia (450 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
Przepis na pieczoną cukinią krok po kroku
Cukinię umyj i pokrój w paseczki.
W misce wymieszaj oliwę, 1 łyżeczkę papryki, 2 łyżeczki ziół, szczyptę soli i 1/3 łyżeczki pieprzu.
Cukinię wymieszaj z marynatą i zostaw na 25 minut.
Warzywa wysyp na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Całość piecz 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
-
Leczo z cukinii
-
Zapiekanka z cukinią
-
Zupa krem z cukinii
-
Zupa z cukinii
-
Krem z cukinii
-
Zapiekanka z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Bigos z cukinii
-
Kotlety z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Placki z cukinii i marchewki
-
Tarta z warzywami
-
Spaghetti z cukinii
-
Leczo z kurczakiem
-
Placki ziemniaczane z cukinią
-
Cukinia z piekarnika
-
Placuszki z cukinii i ziemniaków
-
Obiad z cukinii
Więcej informacji na temat pieczonej cukinii
Pieczona cukinia to doskonały dodatek do obiadu. Cukinia tak przygotowana smakuje po prostu wybornie. Najlepiej zaraz po wyjęciu z piekarnika. Zwłaszcza z parmezanem.
Przepis na pieczoną cukinię to dobry pomysł na przemycenie większej ilości tego warzywa do swojego menu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak upiec cukinię, by była jędrna, ale smaczna, ta receptura to dobra opcja dla Ciebie. Ten przepis świetnie sprawdzi się latem i jesienią, kiedy to bez problemu można dostać świeżą cukinię o najlepszym smaku. Będzie cudownym dodatkiem do obiadu. Idealnie komponuje się z mięsem, zwłaszcza drobiem. Wystarczy tylko odpowiednia porcja świeżych cukinii. Najlepiej użyć młodych, które nie mają twardych, zdrewniałych części przy pestkach. W takich warzywach pestek nie trzeba wcale usuwać, co zmniejsza ilość odpadków, a przy okazji redukuje ilość pracy. Cukinie najlepiej pokroić na jak najmniejsze kawałki, sprawdzą się plasterki, które idealnie się zarumienią i lepiej będą smakowały. To danie, które nie wymaga zbyt dużej precyzji czy nakładów pracy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pieczoną cukinię, by była pyszna i lekkostrawna, to ten przepis przypadnie Ci do gustu. Świetnie sprawdzi się na obiad. Cukinia tak przygotowana jest po prostu najlepsza. Cukinia to warzywo, które bardzo łatwo jest dostać w sklepie, nawet przez cały rok, dlatego spokojnie może być jej podstawą. Ma wspaniały smak, który idealnie komponuje się w wielu daniach, jest łagodna, więc smakuje również dzieciom. Wspaniale chłonie przyprawy, dlatego po tarciu ich i upieczeniu jest bardzo aromatyczna. To również niezwykle zdrowe warzywo. Zawiera niewiele kalorii, więc jest idealnym wyborem nawet dla osób na diecie redukcyjnej. W dodatku jest niezwykle sycąca, dlatego świetnie sprawdza się jako podstawa obiadu czy kolacji. To również skarbnica wielu cennych witamin. Zawiera witaminę A, C, K, E, a także te z grupy B, w tym również kwas foliowy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dostarcza także potasu, który dba o właściwe działanie mięśni i serca.
Alergeny w pieczonej cukinii
Lista alergenów dla pieczonej cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczoną cukinią
Wartości odżywcze pieczonej cukinii
To zdrowy dodatek, który zawiera sporo błonnika i witamin.
Energia i białka
(124g)
Węglowodany
(124g)
Tłuszcze
(124g)
Witaminy
(124g)
Składniki mineralne
(124g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.