Pieczona brukselka
- Brukselka (400 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (100 g)
- Czosnek - 1 duża główka (50 g)
Przepis na pieczona brukselka krok po kroku
Brukselki przekrój na pół, wytnij z nich głąb.
Umieść brukselki w naczyniu do zapiekania.
Posiekaj czosnek i cebulę.
Umieść czosnek i cebulę razem z brukselką, dopraw solą i pieprzem.
Na wierzch warzyw ułóż kawałki masła.
Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 20-25 minut.
Posyp brukselkę posiekanym koprem.
Więcej informacji na temat pieczonej brukselki
Pieczona brukselka to doskonała propozycja na pyszny dodatek do obiadu. Przepis na pieczoną brukselkę jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pieczonej brukselki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: brukselka, masło, czosnek, cebula, koper, sól, pieprz.
Jak upiec brukselkę? Brukselki przekrój na pół, wytnij z nich głąb. Umieść brukselki w naczyniu do zapiekania. Posiekaj czosnek i cebulę. Umieść czosnek i cebulę razem z brukselką, dopraw solą i pieprzem. Na wierzch warzyw ułóż kawałki masła. Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 20-25 minut. Posyp brukselkę posiekanym koprem.
Brukselka jest warzywem zawierającym dużą ilość błonnika pokarmowego. Brukselka jest bardzo dobrym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Brukselka zawiera także sporą ilość potasu, oraz witaminy K. Witamina C jest naturalnym składnikiem do syntezy kolagenu. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oraz wspomaga naszą odporność. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach, jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Witamina K odpowiada za wytwarzanie czynnika krzepnięcia w naszej krwi, a co za tym idzie, ma wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Jest także potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia, który buduje nasze kości. Masło jest bardzo dobrym źródłem tłuszczu mlecznego. Tłuszcz mleczny jest zemulgowaną formą tłuszczu, który wchłania się bezpośrednio do krwi bez potrzeby trawienia. Koper jest dostępną przez cały rok zieloną przyprawą. Koper świetnie nadaje się do doprawiania ryb, twarożku oraz warzyw. Nasiona kopru parzy się jako herbatę wspomagającą trawienie.
Podsumowując prosty przepis przygotujesz bez większego doświadczenia kulinarnego. Pyszna i łatwa do zrobienia brukselka jest doskonała jako dodatek do obiadu. Szybka brukselka pieczona w piekarniku wspaniale sprawdza się także jako przekąska. Brukselka jest dobra od razu po przygotowaniu i może być przechowywana w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w pieczonej brukselce
Lista alergenów dla pieczonej brukselki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze pieczonej brukselki
Pieczona brukselka jest daniem zawierającym bardzo dużo błonnika pokarmowego. Brukselka zawiera dużo składników mineralnych. Brukselka jest niskokaloryczna i doskonale sprawdzi się w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.