Pieczeń z łopatki
- Łopatka wieprzowa (1500 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Jabłko - 2 małe sztuki (200 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
Przepis na pieczeń z łopatki krok po kroku
Cebulę pokrój w pióra i zeszklij na 2 łyżkach oleju.
Jabłka pokrój na ćwiartki i wykrój z nich gniazda nasienne.
Przyprawy wymieszaj z olejem (łyżka soli, pieprz, po dwie łyżki papryki ostrej i słodkiej, łyżka kuminu).
Olejem z przyprawami natrzyj dokładnie mięso. Odstaw na 30 minut do godziny.
Przełóż cebulę i jabłka na dno naczynia do pieczenia, na nich ułóż mięso.
Mięso piecz w nagrzanym do 170 stopni piekarniku przez 120-150 minut.
Więcej informacji na temat pieczeni z łopatki
Pieczeń z łopatki to doskonała propozycja na pyszne mięso dla całej rodziny. Łopatka jest mięsem z tuszy wieprzowej, średnio kalorycznym, jest ładnie przerośnięta tłuszczem, który w trakcie pieczenia nadaje mięsu smak. Łopatka po upieczeniu jest miękka i krucha. Przepis na pieczeń z łopatki jest bardzo łatwy w przygotowaniu dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Do zrobienia tej pieczeni wieprzowej potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: łopatka wieprzowa, olej rzepakowy, jabłka, cebula, papryka słodka, papryka ostra, kumin rzymski, sól i pieprz.
Jak zrobić pieczeń z łopatki i ile czasu piec? Na początek pokrój cebulę w pióra i zeszklij na oleju rzepakowym. Następnie jabłka pokrój w ćwiartki i wytnij z nich gniazda nasienne. W miseczce wymieszaj łyżkę soli, dwie łyżki papryki słodkiej, dwie łyżki papryki ostrej, łyżkę kuminu oraz pieprz czarny, dodaj do tego olej i dokładnie rozprowadź przyprawy w oleju. Tak powstałą marynatą natrzyj dokładnie mięso i odstaw aby smaki się połączyły na 30-60 minut. Na dno naczynia żaroodpornego wyłóż cebulę i jabłka. Na wierz ułóż mięso. Piecz w nagrzanym do 170 stopni piekarniku przez 120-150 minut. Gotowe mięso podawaj z gotowanymi ziemniakami i surówką z kapusty lub pokrój w plastry i zrób pyszną kanapkę dodając cebulę z jabłkami jako słodki sos.
Łopatka jest mięsem wieprzowym o średniej kaloryczności zawiera dużo białka zwierzęcego, które jest łatwo przyswajalne i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Białko jest makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Buduje wszystkie komórki oraz jest niezbędne do produkcji hormonów białkowych i różnych enzymów. Jabłka są źródłem błonnika i pektyn pokarmowych, które poprawiają pracę naszych jelit oraz zapobiegają zaparciom.
Podsumowując pieczona w piekarniku łatwa i pyszna łopatka jest doskonałym daniem na obiad dla całej rodziny. Prosty sposób na łopatkę przygotujesz bez doświadczenia w kuchni. Dobra łopatka jest miękka i rozpływa się w ustach.
Alergeny w pieczeni z łopatki
Lista alergenów dla pieczeni z łopatki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pieczeń z łopatki
Wartości odżywcze pieczeni z łopatki
Pieczeń z łopatki zawiera dużo białka pochodzenia zwierzęcego. Łopatka należy do średnio kalorycznego mięsa. Zawiera sporo tłuszczu. Staraj się wybrać kawałek z mniejszymi jego przerostami.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.