Pieczeń z jelenia
- Udziec z jelenia (500 g)
- Wino czerwone wytrawne (200 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Jeżyny (200 g)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
- Masło (30 g)
- Seler korzeniowy (300 g)
- Ziemniaki późne - 2 średnie sztuki (200 g)
Przepis na pieczeń z jelenia krok po kroku
Udziec z jelenia włóż do miski, wlej wino, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, rozmaryn i skórkę z cytryny. Tak przygotowane mięso marynuj przez 24 godziny.
Marchew, ziemniaki i korzeń selera obierz i pokrój w większą kostkę, dopraw solą i pieprzem.
Na spód naczynia żaroodpornego wyłóż warzywa. Wlej marynatę z mięsa oraz bulion. Mięso z jelenia dopraw solą i pieprzem, połóż na warzywa. Upiecz w piekarniku nagrzanym do 160 stopni przez 2,5-3 godzin.
Warzywa pieczone wyjmij i zblenduj na puree z dodatkiem masła.
Na patelnię dodaj jeżyny, trzy łyżki cukru i 100 ml sosu po pieczeniu jelenia. Duś, aż jeżyny się rozpadną. Przetrzyj przez sito, aby uzyskać aksamitny sos.
Puree z warzyw połóż na talerzu i podawaj je z pieczenią z jelenia polaną sosem jeżynowym.
Więcej informacji na temat pieczeni z jelenia
Pieczeń z jelenia to wspaniałe danie na wystawną kolację lub uroczysty obiad rodzinny. Pyszne mięso z jelenia z dodatkiem sosu jeżynowego zachwyci każde nawet najbardziej wyrafinowane podniebienie. Dobry przepis na pieczeń z jelenia jest stosunkowo łatwy w przygotowaniu, jeśli tylko będziesz trzymać się przepisu nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Zastanawiasz się zapewne czym przyprawić dziczyznę? Jest ona bardzo mocnym w smaku mięsem dlatego dobrze pasują do niej korzenne przyprawy oraz owoce cytrusowe, które przełamują jego aromat. Aby przygotować to fantastyczne danie będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: udziec z jelenia, wino czerwone wytrawne, bulion warzywny, liść laurowy, ziele angielski, skórka z cytryny, rozmaryn świeży, sól, pieprz, korzeń selera, marchew, ziemniaki, jeżyny, masło.
Jak zrobić pieczeń z jelenia? Podstawą dobrej pieczeni jest zamarynowanie mięsa na dobę przed pieczeniem. W misce umieść udziec, dodaj wino wytrawne, liść laurowy, ziele angielskie, skórkę z cytryny, jałowiec i rozmaryn. Wstaw do lodówki na 24 godziny. Marchew, korzeń selera i ziemniaki obierz oraz pokrój w większą kostkę, dopraw solą. Warzywa ułóż na spód naczynia żaroodpornego, zalej marynatą z mięsa i bulionem warzywny. Mięso dopraw solą i pieprzem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 160 stopni prze 155-180 minut. Po upieczeniu wyjmij wszystkie warzywa i zblęduj z masłem na puree. Następnie przygotuj sos jeżynowy: na małą patelnie wsyp 3 łyżki cukru, jeżyny podsmaż chwilę i zalej 100 mililitrami sosu po pieczeniu. Duś na wolnym ogniu aż jeżyny się rozpadną i przetrzyj je przez sito aby uzyskać aksamitny sos. Mięso jelenia jest nisko kaloryczne, zawiera bardzo niewielką ilość tłuszczu. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz innych mikroelementów.
Mięso z jelenia jest źródłem pełnowartościowego białka, jest ekologiczne, ma korzystny wpływa na zdrowie całego organizmu. Idealnie sprawdza się na dietach redukcyjnych, gdyż ma małą zawartość tłuszcz. Dziczyzna jest najzdrowszym rodzajem mięsa, gdyż zwierzęta od setek lat wiedzą co mają zjeść aby być w pełni sił witalnych, ich jedzenie jest organiczne. Jeżyny są źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Zawierają minerały takie jak wapń, potas i magnez. Jeżyny przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi.
Podsumowując pyszna pieczeń to wykwintne danie na obiad, które zachwyci twoich najbardziej wymagających gości. Pieczeń z jelenia idealnie pasuje na święta i na imprezę w gronie znajomych.
Alergeny w pieczeni z jelenia
Lista alergenów dla pieczeni z jelenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze pieczeni z jelenia
Pieczeń z jelenia to danie pozbawione konserwantów. Mięso z jelenia jest bardzo zdrowe. Zawiera dużo białka i niewielkie ilości tłuszczu. Mięso zwierząt dziko żyjących jest najzdrowszym mięsem nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.