Pieczeń wołowa z wolnowaru
- Łopatka wołowa (1200 g)
- Musztarda (70 g)
- Cebula (100 g)
- Bulion wołowy (180 ml)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na pieczeń wołowa z wolnowaru krok po kroku
Mięso umyj i osusz. Owiń sznurkiem, by ładnie utrzymało formę.
Mięso dokładnie popieprz i posmaruj musztardą.
Na patelni rozgrzej olej i obsmaż na nim mięso z każdej strony. Ściągnij z patelni i przełóż do nagrzanego wolnowaru.
Na patelnie wlej bulion i chwilę go podgrzej.
Cebulę obierz i pokrój w piórka. Umieść w wolnowarze razem z ząbkami czosnku. Zalej całość bulionem.
Gotuj w wolnowarze przez 8 godzin w temperaturze 80-90 stopni.
Po tym czasie wyciągnij mięso a pozostałą cebulę, czosnek z bulionem zblenduj na sos.
Więcej informacji na temat pieczeni wołowej z wolnowaru
Ta dobra pieczeń wołowa z wolnowaru to mięso, które koniecznie powinniście przygotować. Krucha, soczysta pieczeń z dodatkiem cebulowego sosu poleca się na obiad.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pieczeń wołową w wolnowarze to już przychodzę z wyjaśnieniem. Wystarczy ładny kawałek mięsa, cebula, czosnek, musztarda i bulion wołowy. Mięso uformuj za pomocą sznurka i natrzyj musztardą oraz pieprzem. Obsmaż na patelni i umieść w wolnowarze z cebulą i czosnkiem. Na patelnie wlej bulion i podgrzewaj, równocześnie zbieraj z dna patelni pozostałości po smażeniu. Ten zabieg zwiększy smakowitość dania. Wlej bulion do wolnowaru i całość gotuj przez 8 godzin. Następnie mięso wyciągnij a bulion, czosnek i cebulę zblenduj na sos.
Sami widzicie, że przepis na pieczeń wołową z wolnowaru to szybki i smaczny pomysł na obiad. Z tego przepisu powstaje soczysta, pyszna i aromatyczna pieczeń idealna na niedzielny obiad.
Wołowinę otrzymuje się z bydła, które w czasie uboju miało powyżej 6 miesięcy. Jest to jedno z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i amerykańskiej. Wołowina jest mięsem o znacznych wymaganiach, jeśli chcesz, by przygotowany z niej posiłek był smaczny. Warto pamiętać o odpowiedniej marynacie np. z oliwy, octu, musztardy i przypraw. Należy unikać soli podczas przygotowania mięsa, by nie stało się twarde podczas obróbki cieplnej.
Chociaż określa się, że mięsa czerwone (w tym wołowina) powinny być unikane ze względów zdrowotnych, to warto maksymalnie raz w tygodniu przygotować dania z wołowiny. Mięso wołowe jest jednym z najlepszych źródeł żelaza hemowego, które jest najlepiej przyswajalne przez nasz organizm. Mięsa warto wzbogacić surówką ze świeżych warzyw bogatych w witaminę C, które dodatkowo zwiększą wchłanianie żelaza. Poza tym składnikiem w wołowinie znajdują się również witamina A, E oraz D.
Wolnowar to specjalne urządzenie zaliczane do drobnego AGD, w którym przygotujesz potrawy w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza. Kamionkowe naczynie, które stanowi podstawę całego naczynia, nagrzewa się do około 73-93 stopni. To powoduje, że gotowanie zajmuje trochę więcej czasu, ale nie wymaga tak dokładnego pilnowania. Dzięki temu, że nie zostaje przekroczona temperatura wrzenia, to zostaje zachowane dużo więcej wartości odżywczych. Dlatego przygotowanie dań w wolnowarze jest dobrym sposobem dla osób, które nie lubią spędzać zbyt wiele czasu w kuchni.
Alergeny w pieczeni wołowej z wolnowaru
Lista alergenów dla pieczeni wołowej z wolnowaru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
Wartości odżywcze pieczeni wołowej z wolnowaru
Mięso wołowe to dobre źródło żelaza dobrze przyswajalnego.
Energia i białka
(1100g)
Węglowodany
(1100g)
Tłuszcze
(1100g)
Witaminy
(1100g)
Składniki mineralne
(1100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.