Pieczeń rzymska z warzywami
- Mięso mielone wieprzowe (800 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (150 g)
- Cukinia (100 g)
- Bułka pszenna (100 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mleko 3,2% (100 ml)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na pieczeń rzymska z warzywami krok po kroku
Marchewkę i cukinie starkuj. Cebulę pokrój w drobną kostkę. Na rozgrzanym oleju usmaż warzywa.
Namocz bułkę w mleku.
Wszystkie składanki umieść w misce i zagnieć na jednolitą masę.
Keksówkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Przełóż masę.
Piecz w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni przez 60 minut.
Upieczoną pieczeń wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Więcej informacji na temat pieczeni rzymskiej z warzywami
Pieczeń rzymska z warzywami to doskonała propozycja na danie obiadowe z mięsa mielonego i warzyw. Przepis na pieczeń rzymską z warzywami jest bardzo prosty, nie potrzebujesz więc dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do przygotowania tego pysznego dania potrzebujesz następujących składników: mięsa mielonego z łopatki wieprzowej, cebuli, cukinii, marchewki, bułki pszennej, mleka, jajek, soli i pieprzu oraz czosnku. Pieczeń możesz dodatkowo przygotować z jajkiem gotowanym na twardo, które umieszcza się w środku pieczeni. Pomysł na klops możesz dowolnie modyfikować dodając różne warzywa korzeniowe, marchewkę zawartą w przepisie możesz zmienić i przygotować klops z pietruszką.
Jak więc przygotować klops z mięsa mielonego? Na rozgrzanym oleju podsmaż pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz po tarkowaną marchew i cukinie. Bułkę pszenną namocz w mleku. W dużej misce umieść wszystkie składniki. Wymieszaj do uzyskania jednolitej zwartej konsystencji. Blaszkę keksową wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Przełóż do niej masę. Piecz w 170 stopniach przez 60 minut. Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie pieczeni z jajkiem gotowanym na twardo podziel masę mięsną na dwie części. Pierwszą część wyłóż na spód blachy, ułóż obrane ze skorupek jajka i na wierzch wyłóż drugą część masy.
Mięso mielone z łopatki jest źródłem pełnowartościowego białka, które jest niezbędne dla naszego organizmu w procesach wzrostu. Marchew jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera beta - karoten, luteinę, zeaksantynę oraz likopen. Wszystkie te składniki odżywcze mają bardzo istotny wpływ na narząd wzroku, usprawniają jego pracę oraz zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Prowitamina A (beta- karoten) wykazuje działanie antynowotworowe.
Podsumowując ta pyszna pieczeń rzymska z marchewką i innymi warzywami sprawdzi się doskonale na obiad podana na ciepło z gotowanymi ziemniakami i surówką. Pieczeń z dodatkiem warzyw to dobra alternatywa dla tradycyjnej pieczeni rzymskiej. Przepis z warzywami zawiera dużo więcej błonnika i składników odżywczych.
Alergeny w pieczeni rzymskiej z warzywami
Lista alergenów dla pieczeni rzymskiej z warzywami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka pszenna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze pieczeni rzymskiej z warzywami
Pieczeń rzymska z warzywami to świetna alternatywa dla pieczeni z mięsem. Jest nisko kaloryczna, zawiera niewiele tłuszczu i dużo błonnika. Pieczeń zawiera wiele cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.