Pesto z bazylii
- Bazylia świeża (40 g)
- Oliwa z oliwek (80 ml)
- Czosnek - 2 ząbk (10 g)
- Orzeszki pinii (20 g)
- Ser parmezan (80 g)
Przepis na pesto z bazylii krok po kroku
Ser zetrzyj na tarce.
Na suchej patelni podpraż orzeszki pinii, aby lekko się zarumieniły.
Do pojemnika blendera włóż bazylię, obrane ząbki czosnku i oliwę i zblenduj składniki.
Dodaj orzeszki oraz starty ser i ponownie zblenduj.
-
Pesto
-
Makaron z pesto
-
Pesto bazyliowe
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Makaron z pesto i kurczakiem
-
Pesto z rukoli
-
Pesto z pietruszki
-
Pesto z czosnku niedźwiedziego
-
Pesto z liści rzodkiewki
-
Pesto z jarmużu
-
Pesto z suszonych pomidorów
-
Pesto ze szpinaku
-
Czerwone pesto
-
Pesto pietruszkowe
-
Filet z kurczaka w cieście francuskim
-
Pesto czerwone
-
Makaron z pesto i tuńczykiem
-
Pesto z rzodkiewki
-
Pesto
Więcej informacji na temat pesto z bazylii
Bazylia to zioło, które kojarzy mi się z Włochami. Jest ona też bardzo zdrowa tak jak i panująca tam najzdrowsza dieta świata, czyli dieta śródziemnomorska. Jest to sposób żywienia, który każdy z nas może zastosować. Produktami, które powinny w niej przeważać to warzywa i owoce, pieczywo, makarony, kasze i oczywiście oliwa z oliwek. Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, a warzywa i owoce jak najbardziej różnorodne. Kolejne piętro zajmują oliwki, orzechy, nasiona i zioła oraz przyprawy. Do tego zaliczyć można też bazylię i czosnek. Przepis na pesto z bazylii zawiera oba te składniki. Już sama bazylia sprawia, że jest to zdrowy sos, a dodatek czosnku jeszcze to wzmacnia. Bazylia zawiera w sobie olejki, które mają działanie bakteriobójcze. Dodatkowo zawiera substancje o działaniu przeciwutleniającym, czyli zwalczającym wolne rodniki. Kolejnym plusem jest to, że bazylię każdy z nas może uprawiać w swoim mieszkaniu, dzięki czemu mamy świeże zioła na zimę. Wracając do diety śródziemnomorskiej, dalej mamy mleko i produkty mleczne, które najlepiej wybierać w wersji niskotłuszczowej. Potem mamy ryby, nasiona roślin strączkowych, jajka i białe mięso. Na przedostatnim piętrze znajduje się czerwone i przetworzone mięso oraz ziemniaki. Już na samej górze są słodycze, które mogą występować w diecie w ilości do 2 porcji na tydzień. Każdy tę dietę kojarzy także z winem, ale nie jest ono konieczne. Może być spożywane w umiarkowanych ilościach, ale z uwzględnieniem wierzeń i tradycji danej społeczności, dlatego, jeżeli ktoś nie może pić lub nie chce, to nie jest to obowiązkowy element.
Wróćmy do głównego tematu, którym jest pesto z bazylii. Dobre, domowe pesto robi się ze świeżej bazylii, z oliwą z oliwek, z czosnku, orzeszków pinii i sera, najlepszy będzie parmezan. Wszystkie te składniki należy dokładnie zblendować. Ten sprawdzony przepis sprawi, że w prosty sposób przyrządzisz pyszne pesto bazyliowe.
Nie czekaj i spróbuj tego pysznego sosu do swojego obiadu. To jak zrobić pesto z bazylii znajdziesz opisane powyżej.
Alergeny w pesto z bazylii
Lista alergenów dla pesto z bazylii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzeszki pinii
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze pesto z bazylii
Pesto z bazylii to zdrowy sos, który jest wysokokaloryczny, dlatego należy jeść go ze szczególnym umiarem.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.