Perliczka
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Oliwa z oliwek - 7 łyżek (84 ml)
- Perliczka (1000 g)
- Pigwa surowa - 2 sztuki (560 g)
Przepis na perliczkę krok po kroku
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Pigwy opłucz, obierz, przekrój na pół i pozbądź się gniazd nasiennych. Pigwy pokrój na cząstki.
W miseczce umieść oliwę, czosnek, 1 łyżkę suszonego tymianku, 1 łyżkę suszonego rozmarynu, 1/3 łyżeczki pieprzu, 1/2 łyżeczki soli. Całość wymieszaj.
Perliczkę opłucz i osusz. Następnie umieść ją w naczyniu żaroodpornym i natrzyj marynatą. Do perliczki włóż pigwy, 1 gałązkę świeżego rozmarynu i 1 gałązkę świeżego tymianku. Zamknij naczynie żaroodporne i wstaw je do lodówki na 6 h.
Do naczynia żaroodpornego wlej ½ szklanki wody.
Piekarnik nagrzej do 185 stopni. Perliczkę duś ok. 60 min. W tym czasie 2-3 razy polej ją sosem, który powstał na dnie naczynia.
Po 60 min zdejmuj pokrywkę i piecz perliczkę jeszcze ok. 25 minut (do przyrumienienia).
Więcej informacji na temat perliczki
Perliczka pieczona w całości to dobry pomysł na obiad. Jeśli jest to perliczka całkiem sporych rozmiarów, to biorąc pod uwagę jeszcze różne dodatki, to starczy ona na obiad dla całej rodziny. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić perliczkę w piekarniku, to ten przepis jest dla ciebie.
Jak najlepiej przyrządzić perliczkę? W przypadku perliczki najlepszą opcja jest upieczenie jej w całość. Można ją nafaszerować różnymi rzeczami. Ten przepis możesz dowolnie modyfikować. Jeśli nie odpowiada ci pigwa (lub nie możesz jej dostać w sklepach), to możesz ją zamienić na pomarańcze lub jabłka. Perliczkę możesz zawinąć sznurkiem (nicią kuchenną). Do perliczki umieszczonej w naczyniu żaroodpornym warto wlać 1/2 szklanki wody lub bulionu.
Jak upiec perliczkę? Potrzebna będzie brytfanka lub naczynie żaroodporne. Perliczkę możesz też przygotować w rękawie do pieczenia. Przez większość czasu tak naprawdę należy ją dusić, a dopiero pod koniec piec. Dzięki temu zachowa miękki środek, a z wierzchu zyska chrupiącą skórkę. Perliczkę umieszczoną w wybranym naczyniu warto polewać sosem, który zbierze się na dnie.
Jak przyrządzić pieczoną perliczkę? Upieczoną perliczkę należy odstawić na chwilę, aby nieco ostygła. Następnie można zabrać się za dzielenie perliczki na porcje. Przede wszystkim warto wyciągnąć to, czym była nadziewana. Perliczkę można podać z różnymi dodatkami. Odpowiednie będą zarówno pieczone ziemniaki, jak i frytki. Do perliczki pasują także różne surówki.
Pieczone ziemniaki możesz przygotować na różne sposoby. Jednym z nich jest dodanie podgotowanych ziemniaków do perliczki w czasie jej duszenia i pieczenia. Jest to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie. Jeśli przygotujesz je później, perliczka zdąży przez ten czas ostygnąć. Ziemniaki mogą być obrane lub w mundurkach. Tych drugich nie musisz obierać po pieczeniu. Takie ziemniaki można przeciąć na pół i wybierać łyżeczką w czasie jedzenia lub zjeść ze skórką. Ziemniaki będą dobrze smakować z odrobiną masła i soli. Możesz też zdecydować się na pokrojenie ziemniaków w łódki.
Alergeny w perliczce
Lista alergenów dla perliczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na perliczkę
Wartości odżywcze perliczki
Energia i białka
(375g)
Węglowodany
(375g)
Tłuszcze
(375g)
Witaminy
(375g)
Składniki mineralne
(375g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.