Peperonata
- Papryka zielona (200 g)
- Papryka czerwona (200 g)
- Pomidor (300 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Czosnek (20 g)
- Cebula (100 g)
- Ocet winny (20 ml)
- Miód (20 g)
- Natka pietruszki (20 g)
Przepis na peperonata krok po kroku
Papryki oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój w większą kostkę.
Cebulę i czosnek pokrój w drobną kostkę.
Pomidory sparz wrzątkiem i usuń z nich skórkę. Pokrój w kostkę.
Na patelni podgrzej olej, zeszklij cebulę i czosnek, dodaj pomidory. Dopraw solą, pieprzem i oregano. Duś 5 minut.
Dodaj paprykę, wlej ocet winny, dodaj łyżkę miodu i podduś jeszcze 7 minut.
Na koniec posyp natką pietruszki.
Więcej informacji na temat peperonaty
Peperonata to doskonała propozycja na jarskie danie obiadowe lub przystawkę. Pomysł na peperonatę idealnie sprawdzi się na lunch do pracy. Przepis na peperonatę jest prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Sprawdzony przepis na to danie wykonasz z następujących produktów spożywczych: papryka czerwona, papryka zielona, pomidory, oregano, sól, pieprz, miód, natka pietruszki, czosnek i cebula.
Jak zrobić domową peperonatę? Na początek oczyść papryki z gniazd nasiennych. Pokrój w większą kostkę. Pomidory sparz wrzątkiem i zdejmij z nich skórkę. Pokrój w kostkę. Cebule i czosnek posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej, zeszklij cebulę i czosnek. Dodaj pokrojone w kostkę pomidory, dopraw solą, pieprzem i oregano dodaj łyżkę miodu. Duś prze 5 minut. Następnie dodaj paprykę, wlej ocet winny. Duś jeszcze 7 minut. Na koniec posyp natką pietruszki. Papryka w sosie pomidorowym smakuje najlepiej ze świeżym chrupiącym pieczywem. Możesz też dodać do niej kaszę jęczmienną lub bulgur.
Czerwona papryka jest doskonałym źródłem witamin C, zawiera również duże ilości witaminy E i A. Witamina E odpowiada za zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów, poprawia wzrok, ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Antocyjany zawarte w papryce czerwonej nie tylko odpowiedzialne są za nadawanie jej barwy ale również mają działanie zapobiegające nowo tworzeniu. Pomidory są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca.
Podsumowując duszona peperonata to idealny pomysł na wegetariański pyszny lunch. Danie jest wspaniałym źródłem witaminy C oraz innych substancji przeciwutleniających. Peperonata sprawdzi się również na szybki obiad dla całej rodziny. Peperonaty możesz także użyć jako bazę do sosów z dodatkiem mięsa lub pastę warzywną na kanapki.
Alergeny w peperonacie
Lista alergenów dla peperonaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze peperonaty
Peperonata to wspaniałe danie warzywne. Idealnie sprawdzi się jako zamiennik dań mięsnych. Jest pełne witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.