Pasztet z wątróbek
- Wątróbka drobiowa (500 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
Przepis na pasztet z wątróbek krok po kroku
Cebulę obierz, drobno posiekaj i podsmaż na rozgrzanym oleju. Następnie do cebuli dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz tymianek. Całość smaż około 3-5 minut od czasu do czasu mieszając.
Składniki patelni odsuń na bok i podsmaż oczyszczone wątróbki. Zwiększ ogień i smaż je przez około 3 minuty z każdej strony.
Składniki z patelni przełóż do miski lub pojemnika przeznaczonego do blendowania produktów. Następnie wszystkie składniki zmiksuj na gładki mus.
Masę wlej do foremek i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 45-50 minut.
Upieczony pasztet wyciągnij z piekarnika i pozostaw go do całkowitego wystudzenia.
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Pasztet z królika
-
Kapusta wigilijna
-
Ceviche
-
Kotlety z soczewicy
-
Dorsz pieczony
-
Bataty z piekarnika
-
Pałki z kurczaka
-
Pieczone buraki
-
Ryba z piekarnika
-
Sałatka z pomidorów
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem
-
Koktajl sirt
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Dietetyczna kolacja
Więcej informacji na temat pasztetu z wątróbek
Domowy pasztet z wątróbek drobiowych pieczony w piekarniku to doskonała propozycja na dodatek do pieczywa. Pasztet świetnie skomponuje się z dodatkiem świeżych warzyw. Jest to doskonała propozycja na włączenie do diety wątróbek, które dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Przepis na pasztet z wątróbek drobiowych jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do ich wykonania niezbędne będą Tobie następujące produkty spożywcze: wątróbki drobiowe, oliwa z oliwek, cebula oraz przyprawy (sól, pieprz, tymianek, czosnek). Wszystkie produkty są przystępne cenowo, dlatego pasztet z wątróbek stanowi doskonałą alternatywę dla pasztetów wykonywanych z wielu rodzajów mięs.
A więc jak zrobić pasztet z wątróbek drobiowych? Wystarczy, że wszystkie składniki podsmażysz a następnie zblendujesz. Pasztet następnie przelejesz do foremek i upieczesz. Gdy pasztet będzie już pieczony koniecznie pozostaw go do wystygnięcia. Pieczenie nie jest konieczne, ponieważ masę z wątróbek możesz wykorzystać jako pastę do kanapek.
Wątróbka jest doskonałym źródłem białka, witaminy A, niektórych witamin z grupy B oraz żelaza. Żelazo jest składnikiem diety, który wpływa na jakość i ilość czerwonych krwinek. Jego odpowiednią ilość w diecie zapobiega rozwojowi anemii z niedoboru tego składnika odżywczego. Należy jednak uważać, ponieważ wątróbka zawiera bardzo duże ilości witaminy A, która spożywana w nadmiarze może powodować wady rozwojowe płodu (bez obawy - jedzenie wątróbki raz na jakieś czas nie jest niebezpieczne). Dodatkowo w wątróbce występuje selen, który wspiera odporność naszego organizmu oraz jest niezwykle ważny w diecie osób zmagających się z chorobami tarczycy.
Podsumowując pasztet z wątróbek to doskonały zamiennik droższych w wykonaniu pasztetów mięsnych. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik wędlin na kanapki. Dodatkowo wątróbki dostarczą do naszego organizmu wielu cennych składników odżywczych, które dostarczane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
Alergeny w pasztecie z wątróbek
Lista alergenów dla pasztetu z wątróbek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pasztet z wątróbek
Wartości odżywcze pasztetu z wątróbek
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.