Pasztet z sarny
- Sarnina (500 g)
- Wątróbka drobiowa (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cebula (50 g)
- Olej rzepakowy (24 ml)
- Czosnek (12 g)
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Bułka pszenna - 1 kajzerka czerstwa (80 g)
Przepis na pasztet z sarny krok po kroku
Zagotuj około 1 litr bulionu warzywnego.
Mięso z sarny dokładnie umyj i pokrój na 4-5 kawałki (jeśli jest w całości).
Mięso wrzuć do gotującego się bulionu, dodaj 2-3 ziarna jałowca, 2 ząbki czosnku i gotuj 45 minut.
Mięso pozostaw do ostudzenia. Pozostaw 1/4 szklanki płynu z gotowania mięsa.
Na patelni rozgrzej olej.
Na patelnie wrzuć pokrojoną w piórka cebulę i delikatnie zeszklij.
Na patelnię dodaj umytą wcześniej i oczyszczoną z błonek wątróbkę.
Wątróbkę podsmaż z cebulą przez 10 minut a następnie pozostaw do ostygnięcia.
Czerstwą bułkę namocz w wodzie.
Sarninę, wątróbkę z cebulą oraz bułkę zmiel.
Pasztet dopraw sporą szczyptą soli oraz pieprzu.
Do pasztetu wbij jajka i dodaj około 1/4 szklanki wody z gotowania mięsa.
Pasztet dokładnie wymieszaj i przełóż do dwóch małych foremek do pieczenia lub jednej dużej.
Piecz 60-80 minut w temperaturze 250 stopni do momentu aż będzie pięknie zrumieniony.
Więcej informacji na temat pasztetu z sarny
Pasztet na początku był wyrafinowaną potrawą zarezerwowaną dla elit, z czasem stał się tradycyjnym daniem kuchni ludowej a teraz jest głównie dodatkiem do chleba. Pasztet, a właściwie pâté pochodzi z Francji. Już XIV wieku pojawiały się pierwsze wzmianki o przygotowywaniu pasztetu. Kolejne wzmianki pochodziły z Włoch a pojawiały się tam w XV wieku. W Polsce pasztet zaczął być popularny w XVI wieku, kiedy to na dworach byli zatrudniani specjalnie kucharze trudzący się jedynie przyrządzaniem pasztetu. Z czasem zaczęto ich nazywać pasztetnikami a sztuka przygotowywania pasztetu była uznawana za prawdziwą sztukę i nie każdy kucharz był zdolny stworzyć to dzieło. Pierwsze pasztety były przyrządzane poprzez wypiekanie masy mięsnej, z czasem zaczęto podawać je na zimno ale pozostała wspólna nazwa obu rodzajów dania. W XX wieku bardzo popularną formą podania pasztetu było podanie jako danie obiadowe na ciepło z dodatkiem sosu. Jednak forma ta nie zyskała tak na popularności jak obecny sposób podania pasztetu.
Pasztet z sarny to jedna z odmian pasztetu, który można przygotować z każdego rodzaju mięsa. Domowy, pieczony pasztet z sarny to pyszna przystawka lub dodatek do pieczywa. Ten możesz przygotować również z grzybami lub z żurawiną. Pasztet z grzybami będzie idealny na Boże Narodzenie a pasztet z żurawiną na Wielkanoc. Pasztet z dodatkiem sarniny warto przygotowywać częściej niż na święta.
Przepis na pasztet z sarny, nie jest skomplikowany aczkolwiek wymaga odrobiny pracy. Mięso musi być dobrze ugotowane i zmielone. Niektórzy mielą mięso trzykrotnie, ja jednak sądzę, że zmielony jednokrotnie, z możliwymi małymi cząstkami mięsa jest dużo smaczniejszy i bardziej domowy. Taki kremowy pasztet idealnie nadaje się do słoików. W porównaniu do tego pieczonego w formie, możesz przygotować go w małych porcjach, zamknąć na ciepło i cieszyć się smakiem dłużej. Pasztet pieczony powinien zostać zjedzony w ciągu paru dni od przygotowania, jednak gwarantuję, że ten zniknie bardzo szybko. Jeśli masz taką możliwość pasztet możesz przygotować z podrobów sarny. Mięso możesz wcześniej zamarynować. Marynata może być przygotowana z czerwonego wina, czosnku, goździków, jałowca, kolendry, pieprzu, ziela angielskiego, liści laurowych oraz utartej skórki pomarańczy. Z tak przygotowanego mięsa przygotujesz najsmaczniejszy pasztet bożonarodzeniowy. Jak zrobić dobry pasztet z sarny dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy krok jest dokładnie wyjaśniony.
Pasztet to pyszna, delikatna przystawka lub dodatek do chleba. Świetnie smakuje z domowym, wiejskim chlebem, z ogórkiem kiszonym, żurawiną czy nawet sosem chrzanowym.
Alergeny w pasztecie z sarny
Lista alergenów dla pasztetu z sarny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka pszenna
Wartości odżywcze pasztetu z sarny
Delikatny i zdrowy domowy pasztet z sarniny jest świetnym zamiennikiem gotowych wędlin. Warto przygotowywać go raz na jakiś czas, szczególnie ze względu, że mięso z sarny jest bardzo zdrowe.
Energia i białka
(87g)
Węglowodany
(87g)
Tłuszcze
(87g)
Witaminy
(87g)
Składniki mineralne
(87g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.