Pasztet z kaszy gryczanej
- Pieczarki (500 g)
- Olej rzepakowy (120 ml)
- Kasza gryczana (100 g)
- Orzechy laskowe (150 g)
Przepis na pasztet z kaszy gryczanej krok po kroku
Kaszę ugotuj według instrukcji na opakowaniu, odlej ją z wody i pozostaw ją do ostygnięcia.
Orzechy zmiel na proszek przy pomocy blendera.
Foremkę wysmaruj olejem i posyp częścią zmielonych orzechów.
Piekarnik nagrzej do około 190 stopni C.
Pieczarki oczyść, pokrój na mniejsze kawałki i podsmaż na rozgrzanym oleju (20ml) z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku. Całość smaż około 8 minut od czasu do czasu mieszając.
Następnie do pieczarek dodaj odrobinę cukru (około 1 łyżeczki) i smaż jeszcze 2 minuty.
W misce wymieszaj przesmażone pieczarki, ugotowaną kaszę, zmielone orzechy i 100ml oleju. Całość przypraw 2 łyżkami sosu sojowego i pozostałymi przyprawami.
Składniki zblenduj na gładką masę.
Do wysmarowanej olejem blaszki wlej masę pasztetu, wyrównaj ją za pomocą łyżki i piecz w nagrzanym piekarniku przez około 45 minut.
Po tym czasie blaszkę wyjąć z piekarnika i pasztet pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Najlepiej pozostawić go na całą noc w chłodnym miejscu.
Gotowy pasztet podawać np. jako dodatek do pieczywa.
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Pasztet z królika
-
Kapusta wigilijna
-
Ceviche
-
Kotlety z soczewicy
-
Dorsz pieczony
-
Bataty z piekarnika
-
Pałki z kurczaka
-
Pieczone buraki
-
Ryba z piekarnika
-
Sałatka z pomidorów
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem
-
Koktajl sirt
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Dietetyczna kolacja
Więcej informacji na temat pasztetu z kaszy gryczanej
Pasztet z kaszy gryczanej z warzywami i z grzybami to doskonała propozycja na dodatek do pieczywa. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik wędlin czy serów. Dodatkowo jest to produkt, który w soim składzie nie zawiera mięsa, dlatego możemy go z powodzeniem włączyć do diety wegetariańskiej. Przepis na pasztet warzywny z kaszą gryczaną i z pieczarkami jest umiarkowanie trudny do przygotowania, dlatego potrzebujemy pewnego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do jego wykonania niezbędne będą Tobie następujące produkty spożywcze: pieczarki, olej rzepakowy, kasza gryczana, orzechy laskowe oraz przyprawy (sól, pieprz, majeranek, sos sojowy, papryka ostra, czosnek oraz odrobina cukru). Jak można zauważyć w produktach nie występuje nic pochodzącego od zwierząt, dlatego przepis możemy włączyć również dla osób na diecie wegańskiej.
Kasza gryczana w swoim składzie zawiera białko, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę B3. Witamina ta sprzyja odchudzaniu, ponieważ wspiera proces przemiany glukozy w energię.W kaszy znajdziemy również kwas foliowy, którego odpowiednia podaż jest niezwykle ważna w diecie kobiet planujących ciążę lub spodziewających się dziecka. Kwas foliowy wpływa bowiem na prawidłowy rozwój płodu i zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej płodu. W kaszy tej znajdziemy również mangan, magnez, cynk, fosfor, jod, miedź, potas, sód, wapń czy żelazo. Ostatni składnik istotny jest w zapobieganiu rozwojowi anemii.
Podsumowując pasztet wegetariański z kaszy gryczanej to doskonała propozycja na samczy dodatek do pieczywa. Świetnie sprawdzi się w wielu rodzajach diet. Będzie doskonałą propozycją na smaczną potrawę dla osób odchudzających się, ponieważ jest to produkt, który dostarczy do naszego organizmu wielu cennych składników mineralnych i witamin. Dodatkowo osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej z powodzeniem mogą zastąpić nim tradycyjne wędliny w swojej diecie. Jest to doskonała propozycja na potrawę na imprezy, ponieważ jest bardzo smaczna i można ją spożywać nawet bez dodatku pieczywa.
Alergeny w pasztecie z kaszy gryczanej
Lista alergenów dla pasztetu z kaszy gryczanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy laskowe
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze pasztetu z kaszy gryczanej
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.