Pasztet z gęsi
- Gęś tuszka (2000 g)
- Wątróbka z gęsi (200 g)
- Cebula (210 g)
Przepis na pasztet z gęsi krok po kroku
Zagotuj wodę z cebulą przekrojoną na 4, 1 łyżeczką majeranku, pęczkiem natki pietruszki, po 0,5 łyżki soli i pieprzu.
Do wrzącej wody dodaj pokrojoną tuszkę z gęsi i gotuj na wolnym ogniu około 1,5 godziny.
10 minut przed końcem gotowania dodaj wątróbkę.
Ugotowane mięso lekko przestudź i oddziel do kości.
Mięso, wątróbkę i cebulę zmiel 3 razy.
Dopraw mięso do smaku i dodaj trochę bulionu, aby mięso miało taką konsystencje jaką chcesz.
Przełóż masę mięsną do słoików i zakręć.
Na dnie dużego garnka ułóż ściereczkę i postaw na niej słoiki.
Zalej je letnią wodą, do 3/4 wysokości.
Gotuj 1,5 godziny na bardzo wolnym ogniu.
Przestudź słoiki i następnego dnia ponownie gotuj słoiki jeszcze godzinę.
Gorące słoiki postaw dnem do góry i zostaw do wystygnięcia.
Więcej informacji na temat pasztetu z gęsi
Pasztet z gęsi to domowy, smaczny i delikatny pasztet do słoika. Idealnie pasuje do kanapek z dodatkiem konfitury żurawinowej.
Potrzebne do jego przygotowania składniki to: mięso z gęsi (najlepiej z dzikiej gęsi, ponieważ jest ono smaczniejsze), cebula i przyprawy. Opcjonalnie możesz przygotować go z wątróbką z gęsi i żurawiną. Z przepisu dowiesz się jak zrobić pasztet z gęsi w podstawowej wersji, czyli bez żurawiny. Gęsinę należy na początek ugotować z przyprawami i cebulą. Jeżeli chcesz od razu przygotować także rosół z gęsiny na obiad, to dodaj do garnka także marchew, selera, pietruszkę (korzeń i natkę), pora. W ten sposób jednocześnie przygotujesz rosół dla całej rodziny na obiad oraz mięso na pasztet z gęsiny. Ugotowane mięso należy przestudzić i zmielić, maszynką do mielenia mięsa, najlepiej 3 razy. Jeśli nie posiadasz maszynki do mielenia mięsa, to możesz wykorzystać thermomix, malakser lub blender kielichowy, aby rozdrobnić mięso. W razie potrzeby do mięsa dodaj trochę rosołu, żeby masa mięsna na pasztet nie była zbyt gęsta. Spróbuj też zmielonego mięsa, aby upewnić się, że jest dobrze doprawione, a w razie potrzeby przypraw je do smaku.
Gotową masę z gęsiny przełóż do słoika i mocno zakręć. Do dużego garnka włóż ściereczkę kuchenną, wstaw zakręcone słoiki i zalej ciepłą wodą do ¾ wysokości słoików. Ustaw małą moc kuchenki i delikatnie gotuj przez około 1,5 godziny, najlepiej powtarzając pasteryzacje następnego dnia jeszcze raz przez godzinę. Gotowe, gorące słoiki wyjmij z garnka, ustaw dnem do góry i zostaw do wystygnięcia. Takie słoiki z pasztetem możesz przechowywać kilka miesięcy.
Pasztet z gęsi świetnie smakuje na zimno i jest ciekawym urozmaiceniem kanapek. Wychodzi miękki, wilgotny i bez problemu rozsmarowuje się na pieczywie. Idealnie pasuje do niego konfitura żurawinowa, ale także kiszone ogórki, czy rzodkiewka lub kiełki rzodkiewki. Przygotowując pasztet samodzielnie, dodatkowo masz kontrolę nad tym jak jest doprawiony, oraz wiesz, że jego jakość jest na najwyższym poziomie.
Alergeny w pasztecie z gęsi
Lista alergenów dla pasztetu z gęsi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pasztet z gęsi
Wartości odżywcze pasztetu z gęsi
Domowy pasztet z gęsi jest bezglutenowym i bezlaktozowym dodatkiem do pieczywa, który ma niski indeks glikemiczny.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.