Pasztet z fasoli
- Fasola konserwowa - 3 puszki (1200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Jabłko - 1 szt (180 g)
- Cebula - 2 szt (200 g)
- Mąka ziemniaczana - 4 łyżki (80 g)
- Orzechy włoskie - 2 garści (60 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
Przepis na pasztet z fasoli krok po kroku
Na patelni rozgrzej oliwę. Dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmaż.
Jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dorzuć do cebuli. Dodaj majeranek, sól, pieprz, sos sojowy i paprykę słodką. Podsmaż przez chwilę.
Fasolę odcedź z zalewy i dodaj do zawartości patelni. Smaż przez 5 minut i zdejmij z ognia.
Przełóż wszystkie składniki do dużej miski. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i zioła prowansalskie. Wbij jajka i dodaj mąkę. Zblenduj wszystkie składniki na gładką masę.
Orzechy włoskie posiekaj drobno i podpraż na patelni. Dodaj do masy fasolowej. Całość dobrze wymieszaj.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż masę. Wygładź wierzch łyżką.
Pasztet piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40 minut.
Więcej informacji na temat pasztetu z fasoli
Pasztet z fasoli to idealny dodatek do chleba, który przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom kuchni roślinnej. Smakuje wspaniale, ze względu na pyszne połączenie białej fasoli i cebuli.
Przepis na pasztet z fasoli jest niezwykle prosty i zawsze się udaje, dlatego na pewno mogą z niego skorzystać nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni.
Ten pasztet jest tak pyszny, że zachwyci nawet osoby, które nie przepadają za roślinnymi zamiennikami tradycyjnych dań. W tej wersji jest słodko ostry.
Najlepiej smakuje zrobiony z fasoli białej, choć można go również zrobić z czerwonej fasoli. Warto użyć warzyw z puszki, ponieważ dzięki temu da się oszczędzić naprawdę sporo czasu, który trzeba by było poświęcić na gotowanie i moczenie fasoli. Konserwowa fasola jest naprawdę pyszna i nie traci swoich właściwości, więc nie trzeba się obawiać korzystania z niej.
Pasztet wykonuje się z jajkiem, tak by cała konsystencja była bardziej spójna i dobrze się trzymała po upieczeniu. Przez to pasztet nie kruszy się po obróbce, jednak to sprawia, że nie jest to danie w pełni roślinne. Można z tego przepisu zrobić pasztet wegański z fasoli, zastępując jajko kleikiem z siemienia lnianego. Wystarczy 3 łyżki siemienia ugotować w szklance wody, tak by stworzyły gęsty kisiel i dodać go masy fasolowej.
Pasztet z fasoli jaś jest bardzo dobrym źródłem białka dla osób na diecie wegetariańskiej. Zawiera również sporo żelaza i wapnia, składników, których może brakować na diecie roślinnej, dlatego ten przepis powinien jak najczęściej gościć na stole osób rezygnujących z mięsa. Są naprawdę dobrym pomysłem dla osób, które nie jedzą wędlin i szukają pysznego dodatku do wędlin. Ten fit przepis będzie również idealny dla osób na redukcji, gdyż fasola zawiera mało tłuszczów, szczególnie tych nasyconych, a dużo białka i błonnika.
Biała fasola świetnie komponuje się z jabłkiem i cebulą. Ten prosty przepis zaskakuje idealnym połączeniem smaków i faktur. Sprawdzi się świetnie nawet na uroczystych przyjęciach, gdyż wygląda bardzo wykwintnie. To idealny przepis dla miłośników tradycyjnych dań w nowoczesnej odsłonie.
Alergeny w pasztecie z fasoli
Lista alergenów dla pasztetu z fasoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze pasztetu z fasoli
To idealne danie dla osób ograniczających ilość mięsa w diecie. Zawiera fasolę, która ma dużo białka, a także żelaza i wapnia, przez co jest naprawdę dobrym zamiennikiem mięsa. Ma również sporo białka, więc obniża poziom cholesterolu i cukru, a także usprawnia układ trawienny.
Energia i białka
(185g)
Węglowodany
(185g)
Tłuszcze
(185g)
Witaminy
(185g)
Składniki mineralne
(185g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.