Pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem
- Udko kurczaka ze skórą (700 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (250 g)
- Wątróbka drobiowa (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Bułka brioszka (200 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Seler korzeniowy - 1 średnia sztuka (200 g)
- Mleko 3,2% - niepełna szklanka (200 ml)
- Masło (40 g)
- Bułka tarta (40 g)
Przepis na pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem krok po kroku
Wlej wodę do garnka, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, umieść udka i zagotuj.
Obierz marchewkę i selera, dodaj do garnka, wsyp łyżkę soli i gotuj na wolnym ogniu przez około 90 minut.
Mięso i warzywa wyjmij z garnka i wystudź.
Pokrój w kostkę boczek.
Obierz z łupiny cebulę i pokrój w pióra.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, zeszklij cebulę, dodaj boczek i smaż przez 5-7 minut.
Dodaj wątróbkę i smaż jeszcze 10 minut.
Bułkę namocz w mleku.
Wystudzone mięso z kurczaka oddziel od kości.
Zmiel mięso, bułkę oraz wątróbkę z cebulą, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek.
Dopraw solą, pieprzem, papryką słodką, ostrą i majerankiem.
Dodaj jajka i wymieszaj całość.
Blaszkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą.
Przełóż do niej masę na pasztet.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 40 minut.
-
Potrawka z kurczaka
-
Kurczak po toskańsku
-
Strogonow z kurczaka
-
Potrawka z kurczaka z ryżem
-
Gulasz z serc drobiowych
-
Eskalopki z kurczaka
-
Kurczak hanoi
-
Burrito z kurczakiem
-
Shoarma drobiowa
-
Kurczak w potrawce
-
Panang curry
-
Zapiekanka z kurczakiem i brokułami
-
Potrawka z kurczaka z warzywami
-
Polędwiczki drobiowe
-
Pulpety drobiowe w sosie koperkowym
-
Potrawka z kurczaka z rosołu
-
Sałatka z kurczakiem i fetą
-
Potrawka z piersią z kurczaka
-
Potrawka z kurczaka
Więcej informacji na temat pasztetu drobiowego z wątróbką i boczkiem
Pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem to świetny pomysł na pyszne domowe smarowidło do chleba. Pasztet kupiony w sklepie bardzo często zamiast mięsa ma mięso oddzielone mechanicznie. Pasztety z dobrym składem kosztują w sklepie dużo więcej niż pasztet przygotowany w domu. Przepis na pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go upiec. Do zrobienia pasztetu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: udka z kurczaka, boczek wieprzowy, wątróbka z kurczaka, bułka brioszka lub chałka, marchewka, seler korzeń, jajka, mleko, masło, bułka tarta, sól, pieprz, majeranek, czosnek, papryka ostra, papryka słodka.
Jak zrobić pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem? Wlej wodę do garnka, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, umieść udka i zagotuj. Obierz marchewkę i selera, dodaj do garnka, wsyp łyżkę soli i gotuj na wolnym ogniu przez około 90 minut. Mięso i warzywa wyjmij z garnka i wystudź. Pokrój w kostkę boczek. Obierz z łupiny cebulę i pokrój w pióra. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy zeszklij cebulę, dodaj boczek i smaż przez 5-7 minut. Dodaj wątróbkę i smaż jeszcze 10 minut. Bułkę namocz w mleku. Wystudzone mięso z kurczaka oddziel od kości. Zmiel mięso, bułkę oraz wątróbkę z cebulą, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw solą, pieprzem, papryką słodką, ostrą i majerankiem. Dodaj jajka i wymieszaj całość. Blaszkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Przełóż do niej masę na pasztet. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut.
Marchew i seler to warzywa korzeniowe bardzo często wykorzystywane w kuchni. Są one doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Dodatkowo marchew jest świetnym źródłem beta-karotenu, który jest potrzebny do wytworzenia witaminy A. Seler natomiast ma silne właściwości moczopędne i jest nisko kaloryczny.
Podsumowując prosty przepis na pyszny pasztet sprawdzi się doskonale jako domowe smarowidło na kanapki. Dobry pasztet możesz podać, też jako przystawkę zapiekając go w cieście francuski i podając z konfiturą z żurawiny lub śliwek. Pasztet możesz przechowywać w lodówce przez około 7 dni.
Alergeny w pasztecie drobiowym z wątróbką i boczkiem
Lista alergenów dla pasztetu drobiowego z wątróbką i boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka brioszka
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Bułka brioszka
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze pasztetu drobiowego z wątróbką i boczkiem
Pasztet drobiowy z wątróbką i boczkiem to bardzo dobre źródło białka zwierzęcego. Pasztet jest źródłem sporej ilość tłuszczu, który jest niezbędny, aby miał odpowiednią konsystencję. Pasztet wykonany w domu jest zdrowszy niż kupiony w sklepie.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.