Paszteciki ze szpinakiem
- Szpinak - 12 garści (300 g)
- Ser Feta (125 g)
- Czosnek - 2 ząbki czosnku (10 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 6 łyżek (72 ml)
- Mąka pszenna typ 550 - 3 szklanki (405 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 3 żółtka (3 szt.)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże - 1/3 kostki (33 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na paszteciki ze szpinakiem krok po kroku
Ciepłe mleko wlej do szklanki, a następnie dodaj rozkruszone drożdże. Dodaj 2 łyżki mąki i 1 łyżeczkę cukru. Całość dobrze wymieszaj. Szklankę przykryj ściereczką. Rozczyn odstaw w ciepłe miejsce na ok. 15 min.
Do miski przesiej mąkę i dodaj do niej 1 łyżeczkę soli. Następnie dodaj 1 żółtko, 1 jajko, 4 łyżki oleju i rozczyn. Łyżką wstępnie połącz składniki, a następnie przełóż masę na stolnicę i ręcznie zagniataj ciasto przez ok. 10-15 min.
Gdy ciasto będzie miało jednolitą konsystencję, umieść je w misce i zakryj. Ciasto odstaw na ok. 60 min w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Rozgrzej patelnię z 2 łyżkami oleju. Następnie dodaj cebulę i poczekaj, aż się zeszkli. Dodaj szpinak i podsmażaj, aż liście zwiędną. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pierz i tymianek do smaku. Całość wymieszaj i podsmażaj jeszcze ok. 2 min. Odstaw do wystudzenia.
Ser feta rozkrusz na mniejsze kawałki.
Do przestudzonego szpinaku z cebulą i czosnkiem dodaj ser feta i całość wymieszaj.
Wyrośnięte ciasto podziel na mniejsze kawałki i po kolei rozwałkuj. Szklanką wytnij kółka i na środku każdego z nich nałóż farsz. Następnie dobrze zalep paszteciki.
Na blaszce umieść papier do pieczenia i układaj na nim zalepione paszteciki. Odstaw je do ponownego wyrośnięcia (ok. 10-15 min), a potem z wierchu wysmaruj je żółtkiem.
Piekarnik rozgrzej do 175 stopni. Paszteciki piecz ok. 15-18 min (powinny być zarumienione).
-
Chlebek ziołowy
-
Pizza margherita
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Cebularz
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Pizza wiejska
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Gozleme
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat pasztecików ze szpinakiem
Paszteciki ze szpinakiem i serem to ciekawy pomysł na przystawkę dla gości albo dodatek do obiadu lub kolacji. Te paszteciki są bardzo dobre, więc każdy miłośnik szpinaku powinien je spróbować. Paszteciki mogą być upieczone w piekarniku albo usmażone w garnku lub frytkownicy.
Jak zrobić paszteciki drożdżowe ze szpinakiem i fetą? Warto zacząć od samego ciasta, ponieważ jego przygotowanie zajmuje sporo czasu. Drożdże muszą mieć temperaturę pokojową i mogą być rozkruszone tylko do ciepłego mleka. Jeśli dodasz je zimne lub wsypiesz je do gorącego mleka, to rozczyn się nie uda i będzie trzeba go powtórzyć. Ciasto należy długo zagniatać, bo nawet 15 minut. Jest to jednak istotne i nie warto z tego rezygnować. Po tym czasie należy odstawić ciasto do wyrośnięcia.
Farsz do pasztecików ze szpinakiem jest prosty do przygotowania. Możesz zdecydować się na szpinak mrożony lub świeży. W przypadku tej pierwszej opcji szpinak należy wcześniej rozmrozić, a potem odcisnąć z nadmiaru wody. Świeży szpinak należy podsmażać do momentu zwiędnięcia liści, a na sam koniec trzeba go jeszcze zblendować.
Ten przepis na paszteciki ze szpinakiem możesz nieco zmodyfikować, aby bardziej wpasowywał się w twoje gusta smakowe. Ser feta możesz zamienić na ulubiony ser żółty, ale wtedy warto mieć na uwadze to, że farsz będzie trzeba dodatkowo posolić. Odpowiednim dodatkiem będą też inne przyprawy. Jeśli chcesz, możesz dodać m.in. majeranek, rozmaryn, bazylię, paprykę ostrą oraz czosnek granulowany (zamiast świeżego). Farsz na te paszteciki możesz przygotować bez cebuli.
Paszteciki ze szpinakiem i fetą możesz także usmażyć na głębokim oleju. Właśnie w ten sposób przygotowuje się tradycyjne paszteciki szczecińskie. Istotne jest to, aby cały farsz znajdował się wewnątrz pasztecików, więc na pewno nie można przygotować ich w formie rolady. Po zalepieniu pasztecików warto chwilę odczekać, a potem włożyć je do głębokiej patelni lub garnka z dobrze rozgrzanym olejem. Paszteciki należy smażyć na rumiano z każdej strony.
Alergeny w pasztecikach ze szpinakiem
Lista alergenów dla pasztecików ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze pasztecików ze szpinakiem
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
-
szpinak,
ser feta,
czosnek,
cebula,
olej rzepakowy,
mąka pszenna,
jajka,
jajka,
mleko,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.