Paszteciki szczecińskie
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (600 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 2 szklanki i 5 łyżek (560 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 szklanki (405 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 1 żółtko (1 szt.)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże - 1/3 kostki (33 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na paszteciki szczecińskie krok po kroku
Do szklanki wlej ciepłe mleko i rozkrusz do niego drożdże. Dodaj 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki, a następnie dobrze wymieszaj. Miskę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 min.
Mąkę przesiej przez sitko do miski i wymieszaj z solą. Następnie wlej rozczyn, jajko, żółtko oraz 3 łyżki oleju. Wstępnie połącz składniki, a potem przerzuć je na stolnicę i dalej wyrabiaj przez ok. 10-15 min.
Ciasto przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 60-80 min w ciepłe miejsce.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Dodaj cebulę i przesmażają ją do zeszklenia. Następnie dodaj mięso mielone. Całość dopraw majerankiem, solą i pieprzem do smaku. Wymieszaj i smaż do miękkości mięsa. Odstaw do przestudzenia.
Mięso z cebulką przepuść przez maszynkę do mięsa.
Ciasto podziel na równe części i z każdej z nich uformuj owalne placuszki. Na środku nałóż farsz i zalep ciasto.
Do głębokiej patelni wlej ok. 2 szklanki oleju (ok. 500 ml). Do mocno rozgrzanego oleju wkładaj po kolei paszteciki. Smaż je do przyrumienienia z każdej strony.
Usmażone paszteciki wyciągnij za pomocą łyżki cedzakowej i umieść je na ręczniku papierowym.
-
Paszteciki z mięsem
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Pasztet z mięsa z rosołu
-
Paszteciki z ciasta francuskiego z mięsem
-
Paszteciki krucho drożdżowe
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki z mięsem z rosołu
-
Farsz do pasztecików
-
Kruche paszteciki z mięsem
-
Paszteciki z mięsem i pieczarkami
-
Paszteciki z mięsem i kapustą
-
Farsz do pasztecików z mięsa mielonego
-
Pasztet z mięsa z rosołu do słoików
-
Paszteciki z mięsem
Więcej informacji na temat pasztecików szczecińskich
Paszteciki szczecińskie to charakterystyczne danie dla Szczecina. Nadziewane ciasto drożdżowe jest smażone na głębokim oleju. Farsz tych pasztecików może być mięsny lub jarski. Nie musisz specjalnie jechać do Szczecina, aby spróbować te paszteciki. Z powodzeniem możesz wykonać je w domu. Możesz być pewien, że twoi bliscy i goście będą zachwyceni tą potrawą. Warto zapisać sobie ten przepis, bo już niedługo znowu może okazać się potrzebny!
Jak zrobić domowe paszteciki szczecińskie? Przede wszystkim warto zacząć od wyrobienia ciasta drożdżowego. Świeże drożdże należy wcześniej wyciągnąć z lodówki. Można dodać je do ciepłego mleka, gdy będą miały temperaturę pokojową. Mleko nie może być zbyt ciepłe, ponieważ wysoka temperatura zabije drożdże. Kiedy dobrze wymieszasz mleko z drożdżami i innymi dodatkami, rozczyn należy odłożyć w ciepłe miejsce na kilkanaście minut.
Przepis na paszteciki szczecińskie nie należy do najłatwiejszych. Przygotowanie ciasta drożdżowego wiąże się z konieczność wyrabiania go przez ok. 10-15 min. Ciasto będzie odpowiedni dopiero wtedy, gdy będzie miękkie i o jednolitej konsystencji. Przygotowując te paszteciki, należy wziąć pod uwagę to, że ciasto drożdżowe musi jeszcze wyrosnąć. Paszteciki szczecińskie nie są najszybszą potrawą, ale za to bardzo smaczną.
Paszteciki drożdżowe smażone w głębokim tłuszczu z mięsem i cebulką można przygotować z innym farszem, choć te z mięsem i cebulką są bardzo dobre. Jednak odpowiednie będą też inne nadzienia. Paszteciki szczecińskie można zrobić z pieczarek i sera żółtego lub z kapusty kiszonej i grzybów leśnych.
Farsz na paszteciki można przygotować w inny sposób. Zamiast mięsa mielonego możesz zdecydować się na kawałki mięsa gotowanego w wodzie z przyprawami i warzywami. Wtedy po ugotowaniu kawałków mięsa należy je przestudzić i zmielić na maszynce. Możesz dodać zmielone warzywa z tego wywaru, w którym gotowało się mięso. Należy także dodać czerstwą bułkę namoczoną w mleku lub bułkę tartą. Zamiast głębokiej patelni możesz użyć frytkownicy lub garnka.
Alergeny w pasztecikach szczecińskich
Lista alergenów dla pasztecików szczecińskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze pasztecików szczecińskich
Energia i białka
(285g)
Węglowodany
(285g)
Tłuszcze
(285g)
Witaminy
(285g)
Składniki mineralne
(285g)
-
mięso,
cebula,
olej rzepakowy,
mąka pszenna,
jajka,
jajka,
mleko,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.