Pasta z soczewicy czerwonej
- Soczewica czerwona (250 g)
- Cebula - 2 duże sztyki (230 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 2 małe pęczki (40 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (100 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na pasta z soczewicy czerwonej krok po kroku
Do garnka wsyp soczewicę, dodaj łyżkę soli i wlej wodę.
Gotuj przez około 20 minut.
Odcedź soczewicę i wystudź.
Obierz cebulę i czosnek z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę z czosnkiem.
Na suchej patelni upraż pestki słonecznika.
Do malaksera włóż soczewicę, cebulę, pestki słonecznika, dodaj rozmaryn, koper, dopraw solą, pieprzem i papryką słodką.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Pastę podawaj na kromce świeżego pieczywa razowego.
Więcej informacji na temat pasty z soczewicy czerwonej
Pasta z soczewicy czerwonej to bardzo dobry pomysł na wegetariański dodatek do śniadania. Pasta z soczewicy powinna zawierać duży dodatek ziół i przypraw, aby nie była mdła. Przepis na pastę z soczewicy czerwonej jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: czerwona soczewica, cebula, pestki słonecznika, koper, czosnek, rozmaryn, sól, pieprz, papryka słodka, olej rzepakowy.
Jak zrobić pastę z soczewicy czerwonej? Do garnka wsyp soczewicę, dodaj łyżkę soli i wlej wodę. Gotuj przez około 20 minut. Odcedź soczewicę i wystudź. Obierz cebulę i czosnek z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę z czosnkiem. Na suchej patelni upraż pestki słonecznika. Do malaksera włóż soczewicę, cebulę, pestki słonecznika, dodaj rozmaryn, koper, dopraw solą, pieprzem i papryką słodką. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Pastę podawaj na kromce świeżego pieczywa razowego.
Cebula od setek lat jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Cebuli jest źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Dzięki zawartości witaminy C cebula była cenionym lekarstwem na szkorbut, który doskwierał żeglarzom. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Cebuli nie powinny spożywać osoby z chorobami układu pokarmowego, niewydolnością nerek i chorobami wątroby.
Podsumowując pyszna pasta jest łatwa i szybka do zrobienia. Gotowana na parze soczewica z puszki pozwoli Ci jeszcze bardziej przyspieszyć wykonanie pasty. Pasta warzywna to prosty przepis na dodatek do śniadania. Smaczna pasta jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Pastę można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Pasta z soczewicy jest bardzo zdrowa i zawiera małą ilość kalorii.
Alergeny w paście z soczewicy czerwonej
Lista alergenów dla pasty z soczewicy czerwonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pasta z soczewicy czerwonej
Wartości odżywcze pasty z soczewicy czerwonej
Pasta z soczewicy to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Pasta zawiera duża ilość roślinnego białka. Pasta jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się w diecie diabetyków oraz osób walczących z nadmierną masą ciała.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.