Pasta z cukinii
- Cukinia - 1 mała sztuka (350 g)
- Ciecierzyca konserwowa (120 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (100 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na pasta z cukinii krok po kroku
Cukinię przekrój na pół.
Umieść ją w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i polej olejem rzepakowym.
Dopraw solą i pieprzem.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C z włączoną opcją grilla przez 15 minut.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w pióra.
Rozgrzej na patelni olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Cukinię wystudź i umieść w malakserze.
Dodaj cebulę, natkę pietruszki oraz ciecierzycę odsączoną z zalewy i przyprawę curry.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Pastę podawaj na świeżym pieczywie żytnim lub graham.
Więcej informacji na temat pasty z cukinii
Pasta z cukinii to świetny pomysł na pyszny dodatek do pieczywa na śniadanie. Pasta jarska świetnie zastąpi wędlinę lub pasztet w naszym śniadaniowym menu. Pasta może zostać wykorzystana do kanapek, a także do wielu innych potraw. Pasta jest bardzo aromatyczna i zawiera małą ilość kalorii. Przepis na pastę z cukinii jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: cukinia, ciecierzyca, cebula, natka pietruszki, olej rzepakowy, sól, pieprz, curry.
Jak zrobić pastę z cukinii? Cukinię przekrój na pół. Umieść ją w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i polej olejem rzepakowym. Dopraw solą i pieprzem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 200stopni z włączoną opcją grilla przez 15 minut. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w pióra. Rozgrzej na patelni olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Cukinię wystudź i umieść w malakserze. Dodaj cebulę, natkę pietruszki oraz ciecierzycę odsączoną z zalewy i przyprawę curry. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Pastę podawaj na świeżym pieczywie żytnim lub graham.
Cukinia jest popularnym warzywem hodowanym w naszych ogrodach, jest źródłem witaminy C i K oraz mikroelementów takich jak potas, magnez czy żelazo, zawiera małą ilość kalorii. Cukinia jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik wpływa na poprawę pracy jelit oraz zapobiega zaparciom. Ma także zdolność regulowania stężenia glukozy we krwi. Cukinia wspomaga odchudzanie, ma właściwości antynowotworowe. Ma dobroczynny wpływ na plamkę żółtą dzięki zawartości luteiny.
Podsumowując pyszna pasta świetnie sprawdzi się nie tylko do kanapek, ale również innych dań bezmięsnych. Pieczona cukinia nadaje paście wspaniałego aromatu. Pasta z cukinii to prosty przepis na niskokaloryczny dodatek warzywny w naszej diecie. Smaczna pasta jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Pasta jest szybka do zrobienia i można ją przygotować także z cukinii grillowanej na patelni.
Alergeny w paście z cukinii
Lista alergenów dla pasty z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pasta z cukinii
Wartości odżywcze pasty z cukinii
Pasta z cukinii to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Pasta zawiera dużą ilość składników mineralnych. Jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Pasta jest bardzo dobrym pomysłem dla diabetyków.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.