Pasta z bakłażana
- Bakłażan - 1 średnia sztuka (300 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Tahini (pasta sezamowa) (50 g)
Przepis na pasta z bakłażana krok po kroku
Bakłażana nakłuj widelcem i upiecz w piekarniku aż będzie lekko czarny.
Kiedy wystygnie zdejmij z niego skórkę.
Miąższ umieść w malakserze, dodaj czosnek, sól, pieprz oraz tahini i rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
Posiekaj natkę pietruszki i dodaj wraz z sokiem wyciśniętym z cytryny do pasty i wymieszaj.
Gotową pastę podawaj z dodatkiem pieczywa.
Więcej informacji na temat pasta z bakłażana
Pasta z bakłażana to doskonała propozycja na pyszne smarowidło na kanapki. Pasta to tradycyjna potrawa kuchni arabskiej zwie się ona baba ghanoush. Pastę przygotowuje się z pieczonego bakłażana z dodatkiem tahini. Przepis na pastę z bakłażana jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: bakłażan, czosnek, natka pietruszki, oliwa z oliwek, sól, pieprz, tahini.
Jak zrobić pastę z bakłażana? Bakłażana nakłuj widelcem i upiecz w piekarniku aż będzie lekko czarny. Kiedy wystygnie zdejmij z niego skórkę. Miąższ umieść w malakserze, dodaj czosnek, sól, pieprz oraz tahini i rozdrobnij aż powstanie gładka masa. Posiekaj natkę pietruszki i dodaj wraz z sokiem wyciśniętym z cytryny do pasty i wymieszaj.
Bakłażan jest to warzywo a właściwie z botanicznego punktu widzenia owoc, bogate w błonnik. Ma bardzo szerokie zastosowanie, można go dodawać do dań słonych lub też deserów na słodko. Pochodzi z Indii, jest niskokaloryczny, zawiera dużo fosforu oraz wapnia. Wapń jest bardzo ważnym minerałem odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji kości. Odpowiada także za pracę układu nerwowego, a jego brak powoduje złe samopoczucie i bóle głowy. Oliwa z oliwek to powstający poprzez tłoczenie oliwek olej roślinny. Oliwa może mieć różny kolor i smak. Oliwa zawiera kwas oleinowy, który jest tłuszczem nienasyconym. Tłuszcze nienasycone są bardzo zdrowe dla naszego organizmu, pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia. Mają także niebagatelny wpływ na obniżanie cholesterolu frakcji LDL znanego jako zły cholesterol, który w nadmiarze powoduje miażdżycę.
Podsumowując pyszna pasa z pieczonego bakłażana to doskonały dodatek do chleba. Pasta z oberżyny i czosnku świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu dań takich jak naleśniki, zapiekanki warzywne, a także na kanapki. Dodatek oliwy z oliwek konserwuje pastę i zapobiega ciemnieniu. Pastę możesz przechowywać w lodówce przez 5-7 dni.
Alergeny w pasta z bakłażana
Lista alergenów dla pasta z bakłażana przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tahini (pasta sezamowa)
Wartości odżywcze pasta z bakłażana
Pasta z bakłażana to zdrowe i niskokaloryczne smarowidło na kanapki. Zawiera sporo błonnika a także cenne składniki mineralne. Oliwa z oliwek jest także doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.