Pasta z awokado
- Awokado - 1 szt (140 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
Przepis na pastę z awokado krok po kroku
Awokado wydrąż i przełóż do mniejszej miseczki. Rozgnieć je widelcem.
Czosnek przeciśnij za pomocą praski i dodaj do awokado.
Natkę pietruszki drobno posiekaj i dodaj do pasty.
Całość dopraw solą, pieprzem i wędzoną papryką. Dokładnie wymieszaj.
Podawaj na kanapkach.
-
Guacamole
-
Pasta z awokado i jajkiem
-
Pasta z awokado i jajek
-
Pasta z awokado i jajka
-
Pasta jajeczna z awokado
-
Pasta z awokado z jajkiem
-
Masło z awokado
-
Pesto z awokado
-
Pasta z awokado na kanapki
-
Pasta z awokado i serka
-
Pasta z awokado z czosnkiem
-
Krem czekoladowy z awokado
-
Guacamole z awokado
-
Farsz do naleśników na słodko
-
Pasta z awokado i tuńczyka
-
Majonez z awokado
-
Krem z awokado
-
Pasta z awokado i pomidorami
-
Pasta z awokado
Więcej informacji na temat pasty z awokado
Pasta z awokado to świetny sposób na pyszny dodatek do kanapek. Jest niezwykle pyszna i aromatyczna, ze względu na duży dodatek przypraw. Przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom meksykańskiej kuchni, a zwłaszcza guacamole. Robi się ją niezwykle łatwo, przez co będzie propozycją dla osób zabieganych.
Przepis na pastę z awokado jest bardzo prosty i nieskomplikowany. Cały proces przygotowania zabiera bardzo mało czasu, dlatego jest to propozycja idealna dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Choć pasta powstaje w ekspresowym tempie nie jest nudna. Przepis jest tak łatwy, że spokojnie poradzi z nim sobie osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z gotowaniem. Pasta zawsze się udaje i stanowi miłe urozmaicenie codziennego menu.
Smarowidło z awokado ma bardzo wyrazisty smak. Ta pasta na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom nietypowych połączeń smakowych i nowoczesnej kuchni. Łączy się w niej pyszna papryka, ostry czosnek i natka pietruszki, które idealnie współgrają z łagodnym smakiem awokado i sprawiają, że całość jest niezwykle spójna i po prostu pyszna.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić dobrą pastę z awokado, która będzie również bardzo nieskomplikowana i szybka, to ten przepis będzie idealną inspiracją. Ta pasta jest bardzo prosta, a do jej wykonania potrzeba tylko kilku składników. To właśnie w jej prostocie kryje się cały urok i pyszny smak.
To idealny dodatek na chleb, który jest również bardzo zdrowy i pięknie się prezentuje. Awokado jest świetnym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają również wiele cennych witamin i składników prozdrowotnych, które wspierają zdrowie, dlatego ważne by gościł w codziennym menu jak najczęściej.
Ta pasta jest całkowicie wegańska, dlatego na pewno posmakuje osobom na diecie roślinnej. W tym przepisie awokado występuje bez jajka, więc spokojnie może być stosowana przez osoby, które ich nie lubią lub nie mogą jeść.
To najlepsza pasta kanapkowa z awokado.
Alergeny w paście z awokado
Lista alergenów dla pasty z awokado przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pastę z awokado
Wartości odżywcze pasty z awokado
Ta pasta jest bardzo zdrowa i pozwala na wprowadzenie większej ilości owoców do diety. Awokado zawiera cenny Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które wpływają pozytywnie na zdrowie całego organizmu.
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.