Pasta pomidorowa
- Pomidor (170 g)
- Czosnek (10 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na pastę pomidorową krok po kroku
Umyj i pokrój pomidora w kosteczkę, następnie czosnek przeciśnij przez praskę.
Natkę pietruszki umyj i delikatnie posiekaj.
W garnuszku ugotuj pomidora wraz z czosnkiem i natką pietruszki, do momentu odparowania wody.
Następnie całość ostudź, dodaj oliwę z oliwek, sól, pieprz i zioła prowansalskie.
Całość dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat pasty pomidorowej
Domowa pasta pomidorowa to zdecydowanie świetnie rozwiązanie na zdrowe śniadanie lub kolacje. Jest to szybka, łatwa i dobra propozycja na kanapki. Przepis na pastę pomidorową nie zajmuje zbyt wiele czasu. Nadmiar smarowidła można włożyć do słoików. Wówczas będzie to dobra możliwość na zimę, kiedy potrzebujemy wielu witamin i składników odżywczych, aby wzmocnić nasz układ odpornościowy.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania pasty to: pomidory, dwa ząbki czosnku, natkę pietruszki, sól, pieprz, zioła prowansalskie, oliwę z oliwek.
Jak zrobić pastę pomidorową? Wystarczy, że umyjesz i pokroisz pomidora w kosteczkę, a następnie czosnek przeciśniesz przez praskę. Natkę pietruszki umyjesz i delikatnie posiekasz. W garnuszku ugotujesz pomidora wraz z czosnkiem i natką pietruszki, do momentu odparowania wody. Następnie całość ostudzisz, dodasz oliwę z oliwek, sól, pieprz i zioła prowansalskie. Całość dokładnie wymieszasz.
Pomidory należą do jednych z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych warzyw na całym świecie. Jeden średni pomidor waży (170 g) i ma 32 kcal, 1.5 g białka, 0,3 g tłuszczy, 4.9 g węglowodanów i 2 g błonnika pokarmowego. Pomidory są bogactwem karotenoidów, flawonoidów, witamin głównie C i E oraz składników mineralnych takich jak potas, wapń czy magnez. Warzywo zawiera wysoką zawartość likopenu, czyli czerwonego barwnika, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Należy wspomnieć o tym, że spożywanie pomidorów korzystnie wpływa na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Zaobserwowano, również przy regularnym spożywaniu zmniejszenie występowania nowotworów m.in płuc i żołądka. Warto wspomnieć o tym, że pomidory wpływają pozytywnie na skórę, przyśpieszają gojenie się ran i wykazują właściwości przeciwzapalne.
Tradycyjna pasta pomidorowa to świetny dodatek do pysznych kanapek, które można podawać np. z jajkiem i świeżymi warzywami. Przygotowując pastę, można ją dowolnie doprawić do smaku innymi ziołami lub przyprawami. Dodatkowo, zamiast natki pietruszki można użyć bazylii lub świeżego szpinaku.
Alergeny w paście pomidorowej
Lista alergenów dla Pasty pomidorowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pastę pomidorową
Wartości odżywcze pasty pomidorowej
Przed przygotowaniem pasty, można sparzyć pomidora i obrać ze skórki.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.