Parzycha
- Młoda kapusta (500 g)
- Marchewka (45 g)
- Pietruszka (45 g)
- Seler korzeniowy (70 g)
- Por (70 g)
- Cebula (100 g)
- Masło klarowane (20 g)
- Ziemniaki młode (500 g)
- Żeberka wieprzowe (1000 g)
Przepis na parzyche krok po kroku
Żeberka przełóż do garnka i zalej 2 litrami zimnej wody. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu oraz włoszczyznę i gotuj na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką około 1 godzinę
Mięso i warzywa wyjmij i pokrój na małe kawałki.
Umytą kapustę pokrój w paski. Ziemniaki obierz i pokrój na równe kawałki. Dodaj do wywaru i gotuj około 20 minut aż kapusta i ziemniaki będą miękkie.
Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i smaż na złoty kolor na maśle klarowanym. Pod koniec gotowania dodaj do zupy.
Na koniec zupę dopraw do smaku solą i pieprzem oraz dodaj pokrojone mięso i marchewkę.
-
Kapuśniak
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty
-
Kapuśniak z młodej kapusty
-
Kapuśniak z kwaśnej kapusty
-
Zupa kapuśniak
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach
-
Kapuśniak z kiełbasą
-
Kapuśniak bez mięsa
-
Zasmażka do kapuśniaku
-
Zupa chłopska
-
Zupa z kapusty włoskiej
-
Kapuśniak na golonce
-
Kapuśniak Thermomix
-
Kapuśniak wegetariański
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą
-
Kapuśniak
Więcej informacji na temat parzychy
Parzycha to tradycyjna polska zupa, zwykle przygotowywana z białej lub kiszonej kapusty. Jest smaczna, prosta w przygotowaniu, a przy tym naprawdę odżywcza.
Przepis na parzychę to doskonały pomysł na to jak wykorzystać kapustę w swojej kuchni na co dzień. Idealna jest z młodej kapusty, ale również z kiszonej, czy ze słodkiej kapusty. Zupa parzycha zasmakuje wszystkim miłośnikom kapusty. Idealnie sprawdzi się jako pyszny obiad czy kolacja. Jest niezwykle sycąca ze względu na naprawdę duży udział błonnika, czy ziemniaków. Możesz do niej również dodać mięso np. boczek lub w wersji wege podsmażone wędzone tofu. Wystarczy tylko jeden duży garnek, by ją przygotować, co znacznie ułatwia pracę i sprzątanie po gotowaniu. Choć zupa jest prosta, wcale nie smakuje nudna czy mdło. To ze względu na dodatek przypraw i pyszny smak gotowanej kapusty. To świetny sposób, by włączyć do swojego menu białą kapustę, która jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. To wspaniałe źródło witaminy K, B czy A. W tej zupie, kapusta, wypada niezwykle delikatnie i pysznie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić parzychę, by była pyszna, a także dobra dla zdrowia, to ten prosty przepis będzie idealnym rozwiązaniem. To najlepsza opcja na jesienne dni, gdyż bardzo dobrze rozgrzewa. Choć bardzo prosta, jest mało znana. Jej głównym składnikiem jest kapusta. W tradycyjnej recepturze zupa bazuje głównie na białej kapuście, choć spotykane są również wersje z kapustą włoską i kiszoną. Ta ostatnia jednak jest najrzadziej spotykana. Parzybroda to zwyczajny kapuśniak, jednak stworzony w wersji bardziej delikatnej i bez zasmażki. Można ją robić w wersji na mięsie, która sprawdzi się świetnie zwłaszcza zimą lub zupełnie jarskiej. Można przygotować jej większą porcję i podgrzać ją na obiad czy kolację, co na pewno przypadnie do gustu wszystkim osobom, które nie mają zbyt dużo czasu na gotowanie. Zupa jest niezwykle gęsta i pożywna, więc wspaniale zastępuje drugie danie. Ta zupa zyskała swoją nazwę od tego, że gorąca kapusta przy jedzeniu bardzo często przykleja się do brody i parzy ją. Wystarczy jednak drobno poszatkować kapustę, by uniknąć takiej sytuacji.
Alergeny w parzychie
Lista alergenów dla parzychy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze parzychy
To zdrowa opcja, która dostarczy dużo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.