Parówki w cieście drożdżowym
- Mąka pszenna typ 500 - 3 szklanki (600 g)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Parówki (700 g)
- Ser żółty (400 g)
- Ketchup (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Białko jajka (2 szt.)
- Masło - pół kostki (100 g)
Przepis na parówki w cieście drożdżowym krok po kroku
W ciepłej wodzie rozpuść drożdże, łyżkę mąki i cukru.
Przesiej mąkę i dodaj do niej zaczyn drożdżowy, sól, jajka i roztopione masło, zagnieć gładkie ciasto, powinno delikatnie odklejać się od rąk.
Ciasto zostaw w ciepłym miejscu na około 2 godziny.
Rozwałkuj ciasto i podziel na równe porcje.
Kawałki ciasta posmaruj ketchupem i posyp suszonymi pomidorami.
Parówki przekrój na pół i ułóż jedną połówkę na kawałku ciasta.
Zetrzyj ser na tarce.
Posyp parówkę serem i zwiń w rulon.
Ciasto posmaruj białkiem jajka wymieszanym z wodą.
Piecz w nagrzanym do 220 stopni C piekarniku przez 20 minut.
-
Chlebek ziołowy
-
Pizza margherita
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Cebularz
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Pizza wiejska
-
Paszteciki ze szpinakiem
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Gozleme
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat parówek w cieście drożdżowym
Parówki w cieście drożdżowym to bardzo dobry pomysł na pyszną przekąskę dla dzieci i dorosłych. Przepis na parówki w cieście drożdżowym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia przekąski potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajko, drożdże, cukier, sól, masło, parówki, ser żółty, ketchup, suszone pomidory z chili, białko jajka.
Jak zrobić parówki w cieście drożdżowym? Przygotuj zaczyn drożdżowy: w ciepłej wodzie rozpuść drożdże, łyżkę mąki i cukru. Przesiej mąkę i dodaj do niej zaczyn drożdżowy, sól, jajka i roztopione masło, zagnieć gładkie ciasto, powinno delikatnie odklejać się od rąk. Ciasto zostaw w ciepłym miejscu na około 2 godziny. Rozwałkuj ciasto i podziel na równe porcje. Kawałki ciasta posmaruj ketchupem i posyp suszonymi pomidorami. Parówki przekrój na pół i ułóż jedną połówkę na kawałku ciasta. Zetrzyj ser na tarce. Posyp parówkę serem i zwiń w rulon. Ciasto posmaruj białkiem jajka wymieszanym z wodą. Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 20 minut.
Parówki inaczej zwane serdelkami to wędlina o dużym stopniu rozdrobnienia mięsa. Parówki produkowane są z mięsa wieprzowego, drobiowego lub cielęcego. Zawierają sporą ilość tłuszczu przez co są kalorycznym wyrobem jak większość kiełbas i kabanosów. Pamiętaj, aby wybierać wędliny z dobry składem, możliwie jak najkrótszym bez dodatku konserwantów, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz cukru. Parówki mogą być zdrową wędliną, śmiało możesz je podawać na śniadanie dzieciom, warunek jest taki, że wybierzesz te z szynki lub z mięsa bez antybiotyków. Ser żółty jest wyrobem z mleka krowiego. Sery żółte są serami dojrzewającymi. Zawierają dużą ilość tłuszczu i kalorii ogółem. Są bardzo dobrym źródłem wapnia, który pomaga w prewencji powstawania osteoporozy.
Podsumowując pyszne parówki zapiekane w piekarniku to świetna propozycja na imprezę. Parówki możesz podać w towarzystwie sosu czosnkowego lub koperkowego. Najlepsze są od razu po przygotowaniu na ciepło. Nie nadają się do przechowywania w lodówce.
Alergeny w parówkach w cieście drożdżowym
Lista alergenów dla parówek w cieście drożdżowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser żółty
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze parówek w cieście drożdżowym
Parówki w cieście drożdżowym to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Ciasto drożdżowe jest nisko kaloryczne. Zawiera jednak dużą ilość glutenu, dlatego nie powinny go spożywać osoby chorujące na celiakię.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.