Pańska skórka
- Cukier (20 g)
- Ocet spirytusowy (5 ml)
- Woda gazowana (250 ml)
- Syrop malinowy (30 ml)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (30 g)
- Białko jajka (3 szt.)
Przepis na pańską skórkę krok po kroku
Białka ubij na gęstą i sztywną pianę.
W małym rondelku zagotuj wodę z cukrem, syropem malinowym, gotuj aż do powstania gęstej masy, około 15 minut.
Masę powoli wlewaj do piany, cały czas ubijając. Pod koniec dodaj ocet.
Masę przełóż do naczynia żaroodpornego, wyłożonego folią spożywczą, posyp skrobią i odstaw do ostudzenia.
Masę schowaj do lodówki na 24 godziny.
Więcej informacji na temat pańskiej skórki
Pańska skórka to jedne z najstarszych polskich cukierków. Sprzedawane głównie w Warszawie, jednak można je spotkać na targach, czy jarmarkach w całej Polsce. Choć można je bez problemu kupić w sklepie, najlepiej smakują te domowe.
Przepis na pańską skórkę pozwala przygotować te tradycyjne i dobre słodkości dla dzieci. Choć głównie kojarzy się z przycmentarnymi straganami, gdzie zwykle bywa sprzedawana, jest jednym z najprostszych, a przy okazji naprawdę smacznych domowych słodkości. Podobno była znana już przed wojną, a przepis na nią był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Obecnie nie jest wcale strzeżoną tajemnicą. Można je przygotować we własnym domu i cieszyć się ich pysznym smakiem. To słodkość, która sprawdzi się wspaniale nawet na prezent dla bliskich. Można te cukierki zapakować do małych torebeczek i podarować bliskim. Na pewno przypadnie im do gustu taki prezent od serca.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pańską skórkę, by stworzyć słodkie i pyszne cukierki, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Ten cukierek jest niezwykle twardy, dlatego, jeśli chce się go podawać dzieciom, dobrze, by uformować go w dość długi kształt, jak lizak, by nie doprowadzić do zakrztuszenia. Według tradycyjnego przepisu powinna ona być na tyle miękka, by móc zanurzyć w niej zęby, jednak tak twarda, by nie dało się jej przegryźć. W przeszłości często była stosowana na ból gardła, jako środek do ssania, obecnie już się tego nie praktykuje. Dlatego w przeszłości nie dziwił fakt, że można było znaleźć ją również w aptece. Do tej pory nie udało się dowiedzieć skąd nietypowa nazwa tych składników. Ze względu na to, że dawniej była sprzedawana z okazji 1 listopada, kojarzy się niezbyt pozytywnie. Jednak obecnie można je dostać również w cukierniach. Pańska skórka jest niezwykle słodka, to dlatego, że do jej przygotowania używa się naprawdę dużo cukru. Nie jest to wiec deser szczególnie fit, jednak w rozsądnych ilościach może spokojnie pojawiać się w diecie od czasu do czasu. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości i cukierków.
Alergeny w pańskiej skórce
Lista alergenów dla pańskiej skórki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze pańskiej skórki
Ten deser zawiera dość sporo cukru, więc nie powinien gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(41g)
Węglowodany
(41g)
Tłuszcze
(41g)
Witaminy
(41g)
Składniki mineralne
(41g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.