Panserotti
- Mąka do pizzy typ 00 (1000 g)
- Drożdże suche (12 g)
- Oliwa z oliwek (60 ml)
- Sól (20 g)
- Cukier (10 g)
- Ser Mozzarella (500 g)
- Passata pomidorowa (500 g)
- Cebula (100 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na panserotti krok po kroku
Do małej miseczki wlej 100 ml wody, wsyp drożdże, łyżkę mąki i cukier. Dokładnie wymieszaj.
Pozostałą mąkę wsyp do miski.
W 470 ml wody rozpuść sól.
Do mąki wlej zaczyn z drożdży i wymieszaj.
Wlej wodę z solą i zacznij powoli wyrabiać ciasto dłońmi lub robotem planetarnym.
Podczas wyrabiania stopniowo dodawaj oliwę. Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i miękkie.
Ciasto przenieś na deskę, uformuj wałek i podziel na 20 kawałków.
Uformuj kulki z ciasta i ułóż na blaszce (zachowaj odstępy) do wyrośnięcia przez około 2 godziny.
W tym czasie pokrój cebulę w kostkę.
W rondelku rozgrzej oliwę i zeszklij na nim cebulę. Dodaj passatę, po łyżeczce oregano, bazylii, słodkiej papryki, pieprzu ziołowego i pół łyżeczki soli.
Sos gotuj minimum 15 minut, by odparował. Zostaw do ostygnięcia.
Mozzarellę pokrój w drobną kostkę.
W misce wymieszaj pokrojoną mozzarellę z wystudzonym sosem.
Wyrośnięte bułeczki rozwałkuj na placki o średnicy około 20 cm.
Na środku każdego placuszka umieść farsz z mozzarelli i sosu.
Złóż placuszki na pół w kształt półksiężyca. Dobrze zgnieć brzegi pieroga, a następnie zawiń je do środka.
Rozgrzej piekarnik do 190 st. C.
Ułóż panserotti na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 15 minut, aż się zarumienią.
-
Fasola po bretońsku
-
Pierogi ruskie
-
Zupa pieczarkowa
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Seitan
-
Kotlet z jajka
-
Gzik
-
Pierogi z serem
-
Zupa czosnkowa
-
Placki twarogowe z cukrem pudrem
-
Kapusta wigilijna
-
Pierogi ze szpinakiem
-
Pieczone bataty
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Zupa marchewkowa
-
Pizza margherita
-
Pierogi z jagodami
-
Mamałyga
-
Obiad bez mięsa
Więcej informacji na temat panserotti
Włoskie pierogi panserotti z dosłownego tłumaczenia znaczą „brzuch”. Wynikać to może z tego, że te półksiężyce wyglądają jak dobrze napełniony brzuszek. Druga teoria to taka, że są tak dobre w smaku, że ciężko się powstrzymać przed mocnym zapełnieniem nim brzucha. Panserotti wywodzą się z Apulii, włoskiego regionu położonego na południu. Jest to region, który z mapy możecie kojarzyć jako obcas buta odzwierciedlającego teren Włoch i ma on najdłuższą linię brzegową.
Przepis na panserotti wymaga niewiele pracy. Najwięcej czasu zajmuje czekanie, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Do małej miseczki wlej 100 ml wody, wsyp drożdże, łyżkę mąki i cukier. Dokładnie wymieszaj. Pozostałą mąkę wsyp do miski. W 470 ml wody rozpuść sól. Do mąki wlej zaczyn z drożdży i wymieszaj. Wlej wodę z solą i zacznij powoli wyrabiać ciasto dłońmi lub robotem planetarnym. Podczas wyrabiania stopniowo dodawaj oliwę. Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i miękkie. Ciasto przenieś na deskę, uformuj wałek i podziel na 20 kawałków. Uformuj kulki z ciasta i ułóż na blaszce (zachowaj odstępy) do wyrośnięcia przez około 2 godziny. W tym czasie pokrój cebulę w kostkę. W rondelku rozgrzej oliwę i zeszklij na nim cebulę. Dodaj passatę, po łyżeczce oregano, bazylii, słodkiej papryki, pieprzu ziołowego i pół łyżeczki soli. Sos gotuj minimum 15 minut by odparował. Zostaw do ostygnięcia. Mozzarellę pokrój w drobną kostkę. W misce wymieszaj pokrojoną mozzarellę z wystudzonym sosem. Wyrośnięte bułeczki rozwałkuj na placki o średnicy około 20 cm. Na środku każdego placuszka umieść farsz z mozzarelli i sosu. Złóż placuszki na pół w kształt półksiężyca. Dobrze zgnieć brzegi pieroga, a następnie zawiń je do środka. Rozgrzej piekarnik do 190 st. C. Ułóż panserotti na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 15 minut, aż się zarumienią.\
Jeśli wiesz już jak zrobić panserotti w piekarniku to zdradzę dodatkowy sposób ich przygotowania. Panserotti możesz przygotować również na tłuszczu. Jeśli chcesz je usmażyć na głębokim tłuszczu, to wlej do garnka olej i rozgrzej go do temperatury 170 stopni. Włóż ostrożnie panserotti do oleju i smaż z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu wyłóż na ręcznik papierowy i odsącz z nadmiaru tłuszczu.
Domowe pieczone pierogi nadziewane mozzarellą z sosem pomidorowym to super pomysł na obiad. Możesz je również wykorzystać jako przystawkę.
Alergeny w panserotti
Lista alergenów dla panserotti przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka do pizzy typ 00
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze panserotti
Domowe panserotti to świetny pomysł na obiad bogaty w węglowodany.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.