Pączki z budyniem
- Drożdże świeże - 1/3 opakowania (33 g)
- Mleko 2% - 3 szklanki (500 ml, 125 ml, 125 ml) (750 ml)
- Mąka pszenna typ 550 - 4 i 1/2 szklanki (605 g) i 1 łyżka (15 g) (620 g)
- Cukier - 1 szklanka (100 g, 100 g) i 1 łyżka (12 g) (212 g)
- Żółtko jajka - 5 żółtek rozmiar M (5 szt.)
- Sól - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Masło - 1 kostka (100 g, 100 g) (200 g)
- Cukier wanilinowy - 2 opakowania (16 g, 16 g) (32 g)
- Spirytus - 2 łyżeczki (10 ml)
- Budyń (proszek) - 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (70 g)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Olej rzepakowy - 3 szklanki - do smażenia (750 ml)
Przepis na pączki z budyniem krok po kroku
Do 1/2 szklanki zimnego mleka (125 ml) wsyp 2 dwa budynie i dobrze je wymieszaj (nie może być grudek).
Do garnka wlej 1 i 1/2 szklanki mleka. Dodaj cukier i cukier wanilinowy. Zagotuj, cały czas mieszając. Gdy cukier się rozpuści, wlej zimne mleko z budyniem (przez cały czas należy mieszać). Gotuj ok. 1 min, aż masa zgęstnieje, a potem ściągnij budyń z palnika. Budyń przykryj folią spożywczą (dzięki temu nie zrobi się kożuch – ale folia musi dotykać budyniu!) i odstaw do przestudzenia.
1/2 kostki miękkiego masła (100 g) umieść w misce i zmiksuj. Partiami dodaj wystudzony budyń i miksuj do połączenia się składników. Gotowane nadzienie odstaw na bok.
100 g masła (1/2 kostki) rozpuść i zostaw do przestudzenia.
Do miski wlej 125 ml ciepłego mleka (1/2 szklanki), a potem rozkrusz do niego świeże drożdże oraz wsyp 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Dobrze wymieszaj, aż nie będzie żadnych grudek. Miskę przykryj ściereczką i odstaw na ok. 20 minut (w ciepłe miejsce).
W dużej misce umieść przesianą mąkę i wymieszaj ją z 1/2 łyżeczki soli, 1 opakowaniem cukru wanilinowego oraz 1/2 szklanki cukru (100 g). Następnie wlej 125 ml ciepłego mleka (1/2 szklanki), a potem dodaj rozczyn, ostudzone masło (100 g), 5 żółtek i 2 łyżeczki spirytusu. Wstępnie wymieszaj za pomocą łopatką. Masę przełóż na stolnicę oprószoną mąką i wyrabiaj ciasto przez ok. 15 minut.
Wyrobione ciasto schowaj do dużej miski i przykryj ściereczką. Następnie odstaw na ok. 60 minut.
Wyciągnij ciasto z miski i szybko je wyrób. Dobrze rozwałkuj ciasto (powinno być dość grube) i za pomocą szklanki wytnij kółka. Pozostałe ciasto zalep, rozwałkuj i ponownie wytnij z niego pączki (powtarzaj, aż zużyjesz całe ciasto). Pączki ułóż na desce z mąkę, a potem przykryj je ściereczką i zostaw na ok. 25 minut.
W garnku powoli rozgrzej dużo tłuszczu, a potem włóż do niego 4 pączki. Smaż je przez ok. 2-2,5 minuty z każdej strony (powinny mieć rumiany kolor). Usmażone pączki wyciągnij za pomocą łyżki cedzakowej i odłóż je na ręczniku papierowym. Powtarzaj tę czynność, aż usmażysz wszystkie pączki.
Budyń przełóż do rękawa kuchennego z tylką i nadziej pączki.
Ostudzone pączki posyp cukrem pudrem.
- Lawasz
- Rolada szpinakowa
- Churros
- Ciasto dyniowe
- Rogaliki drożdżowe
- Bajaderki
- Mochi
- Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
- Corn dog
- Pieguski
- Chlebek ziołowy
- Ciasto francuskie na słono
- Pączki serowe
- Babeczki waniliowe
- Chlebek ziołowy Thermomix
- Cannoli
- Sernikobrownie z truskawkami
- Tamale
- Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat pączków z budyniem
Domowe pączki z budyniem nadają się na poczęstunek dla gości lub jako słodka przekąska w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to szybki i bardzo prosty przepis. Drożdżowe ciasto na pączki z budyniem przygotowuje się dość długo.
Jak zrobić pączki z budyniem? Wszystkie produkty na pączki trzeba wyjąć wcześniej z lodówki, ponieważ muszą być w temperaturze pokojowej. Świeże drożdże można dodać tylko do ciepłego, a nie do gorącego mleka lub wody. Wyrabianie ciasta powinno zająć minimum 10 minut. Wtedy będziesz mieć pewność, że będzie ono dobrze zagniecione. Ciasto musi wyrosnąć dwa razy – tuż po wyrobieniu oraz później po odgazowaniu i zagnieceniu docelowych kulek.
Pamiętaj o tym, aby smażyć pączki w dużej ilości tłuszczu. Muszą swobodnie pływać w garnku. Jeśli będzie za mało oleju, pączki więcej go pochłoną. Pączki należy smażyć partiami. Nie można od razu wrzucać ich zbyt wiele. Należy także pilnować tego, aby temperatura oleju nie uległa zmianie, bo to również spowoduje, że pączki wypiją dodatkowy tłuszcz. Olej musi być bardzo dobrze rozgrzany, ale jeśli pączki zbyt szybko zaczną się przypiekać, należy zmniejszyć ogień. Pączki wyciągnięte zbyt szybko z oleju mogą być surowe w środku.
W przypadku pączków z takim nadzieniem najlepiej nadziewać je dopiero po usmażeniu. Budyń do pączków przygotowuje się z kilku składników. Można zrobić go tak samo, jak krem do karpatki. Potrzebne będą: budyń bez cukru (proszek), cukier, masło i mleko. Dodatkowo możesz dodać cukier wanilinowy. Smak budyniu zależy od ciebie – może być śmietankowy, waniliowy lub czekoladowy. Gotowy krem trzeba włożyć do rękawa cukierniczego i wcisnąć do pączków.
Ten przepis na pyszne pączki z budyniem możesz zmodyfikować, aby dopasować smak początków do swojego gustu smakowego. Pączki możesz przygotować z marmoladą lub gotowym kremem czekoladowym. Zamiast obsypywać je cukrem pudrem, możesz pokusić się na lukier. Aby go przygotować, potrzebna będzie niewielka ilość wody (lub sok z cytryny, wtedy lukier będzie bardziej orzeźwiający) oraz bardzo dużo cukru pudru. Całość należy mieszać tak długo, aż powstanie lukier o pożądanej konsystencji. Lukier trzeba przygotować tuż przed nakładaniem go na pączki, gdy te już nieco ostygną.
Alergeny w pączkach z budyniem
Lista alergenów dla pączków z budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze pączków z budyniem
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
- mleko, mąka pszenna, cukier, jajka, masło, cukier, budyń, cukier, olej rzepakowy,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.