Owsianka na wodzie
Przepis na owsiankę na wodzie krok po kroku
Do garnka wsyp płatki i zalej 3/4 szklanki wody.
Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na małej mocy, cały czas mieszając, aż owsianka zgęstnieje.
Więcej informacji na temat owsianki na wodzie
Owsianka na śniadanie na ogół kojarzy nam się z owsianką przygotowywaną na mleku krowim, jogurcie lub ewentualnie napoju roślinnym. Tymczasem, bardzo prostym i smacznym rozwiązaniem jest również owsianka na wodzie, która w towarzystwie odpowiednich dodatków będzie równie smaczna i szybka w przygotowaniu. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pić mleka, a nie przepadają za jego roślinnymi zamiennikami. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić owsiankę na wodzie koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis. Do przygotowania tego śniadania potrzebne Ci będą płatki owsiane, najlepiej nierozdrobnione, pełnoziarniste oraz woda. Podczas gotowania możesz dodać też odrobinę cukru, miodu, cynamonu, lub kakao, jeśli chcesz wzbogacić i urozmaicić jej smak. Przygotowanie jest banalnie proste, w rondelku wystarczy zalać płatki owsiane wodą i gotować, aż będzie gęsta i lekko kleista. Kolejny etap to już tylko wybór ulubionych dodatków. Świetnie sprawdzą się wszystkie owoce, zwłaszcza jagodowe, masło orzechowe, orzechy, nasiona lub pestki. Jeśli nie masz problemu z nietolerancją produktów mlecznych, możesz też dodać jogurt naturalny, skyr, twaróg, dzięki czemu wzbogacisz owsiankę w białko. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas rano, owsiankę na wodzie możesz przygotować też poprzedniego dnia wieczorem – wystarczy, że zalejesz płatki wrzątkiem i odstawisz na całą noc. Rano wystarczy dodać ulubione dodatki i śniadanie gotowe. Jeśli interesuje Cię przepis na owsiankę na wodzie, koniecznie czytaj dalej.
Alergeny w owsiance na wodzie
Lista alergenów dla owsianki na wodzie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze owsianki na wodzie
Najlepiej wybrać nierozdrobnione płatki pełnoziarniste, które mają najwyższą wartość odżywczą.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.