Owsianka czekoladowa
- Płatki owsiane (40 g)
- Mleko 2% (250 ml)
- Kakao niesłodzone (20 g)
- Banan (120 g)
- Twaróg sernikowy (50 g)
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych) (15 g)
Przepis na owsiankę czekoladową krok po kroku
W garnku zagotuj mleko z płatkami owsianymi.
Dodaj kakao, masło orzechowe i banana. Gotuj razem, rozgniatając banana widelcem.
Gdy płatki będą tak ugotowane jak lubisz wyłącz kuchenkę i dodaj mielony twaróg. Dokładnie wymieszaj.
Przełóż owsiankę do miseczki.
Więcej informacji na temat owsianki czekoladowej
Owsianki to bardzo częste śniadania u osób, które chcą schudnąć, ale żeby zrobić zdrową owsiankę, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawa to oczywiście płatki owsiane. Najlepiej wybierać te górskie, ponieważ nie rozgotują się tak łatwo. Żeby je ugotować, potrzebny jest też jakiś płyn. Najsmaczniejsza owsianka jest na mleku, ale często chcąc ograniczyć kalorie, wybieramy wodę. Obie opcje mogą być dobre, zależnie od tego, z czym później podasz owsiankę. Jeżeli zamierzasz podać ją tylko z owocami, to lepszym wyborem będzie mleko. Płatki owsiane i owoce zawierają głównie węglowodany. Przy gotowaniu na wodzie taka owsianka będzie miała prawie tylko węglowodany, przez co szybciej zrobisz się po niej głodna. Dobry posiłek to taki, który zawiera białko, tłuszcz i węglowodany. Owsiankę z owocami możesz ugotować na mleku, a dodatkowo dodać jeszcze twarożku, wysokobiałkowego jogurtu, odżywki białkowej itp., żeby zadbać o odpowiednią ilość białka. Dodatkowo możesz dodać do owsianki orzechy, nasiona, pestki itd., aby dostarczyć tłuszczu. W ten sposób uzyskasz zbilansowaną owsiankę na śniadanie. Przejdźmy jednak do tego, jak zrobić owsiankę czekoladową. Jest to smaczna owsianka zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych. Do jej przygotowania potrzebujesz płatków owsianych, mleka, chudego twarogu, kakao, banana, masło orzechowe i dowolne owoce. Bardzo dobra jest z truskawkami lub malinami, ale możesz użyć owoców, na które akurat jest sezon. Owsiankę gotujemy na mleku, a w międzyczasie obieramy i kroimy w plastry banana. Twaróg najlepiej zmielić/kupić mielony lub rozgnieść widelcem. Gdy płatki zaczną mięknąć, do garnka dodajemy kakao, masło orzechowe i banana. Całość jeszcze chwilę gotujemy, rozgniatając banana widelcem. Do takiej owsianki dodajemy twaróg i dokładnie mieszamy. Gdy nasza pyszna owsianka czekoladowa jest już wymieszana, przekładamy ja do miseczki i podajemy z owocami. Jest ona zdrowym i zbilansowanym posiłkiem, po którym dłużej będziesz najedzona.
Dokładny przepis na owsiankę czekoladową znajdziesz powyżej.
Alergeny w owsiance czekoladowej
Lista alergenów dla owsianki czekoladowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- twaróg sernikowy
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych)
Wartości odżywcze owsianki czekoladowej
Owsianka czekoladowa to pożywny pomysł na śniadanie.
Energia i białka
(459g)
Węglowodany
(459g)
Tłuszcze
(459g)
Witaminy
(459g)
Składniki mineralne
(459g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.