Przepis na oscypek z piekarnika krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
piekarnik, blacha do pieczenia 20x25 cm, folia aluminiowa

Nagrzej piekarnik do 250 stopni C.

Oscypka owiń folią aluminiową i połóż na blasze.

Piecz przez 5-7 minut.

Po tym czasie ostrożnie odwiń z folii i przełóż na talerz.

Podawaj z żurawiną.

Oscypek z piekarnika przed upieczeniem
Oscypek z piekarnika
Koszt przygotowania dania
5.26 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
186 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
80

Oscypek z piekarnika - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o oscypku z piekarnika

Najczęstszą pamiątką przywożoną z gór są oscypki. Bezpiecznie zapakowane w hermetyczny sposób mogą leżeć w lodówce nawet kilka miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać ten smaczny upominek to przychodzimy z prostym i szybkim przepisem.

Oscypek z piekarnika przygotowany na ciepło to dobry pomysł na dodatek do dania głównego lub szybką przekąskę. Oscypek to pyszny ser powstający z mleka owczego, z którego słyną polskie góry, szczególnie Podhale. Przygotowywany jest przez baców na hali, którzy po wydojeniu owiec łączą wysuszoną podpuszczkę z przelanym przez płótno mlekiem. Powstałą masę serową odciska się, formuje i moczy przez dobę w solance. Po tym czasie wędzi się on nad iglastym, palonym drewnem. Obecnie produkt ten może posiadać do 40% domieszki mleka krowiego. Prawdziwe oscypki to naprawdę bardzo dobre wyroby regionalne.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić oscypki z piekarnika to wystarczą dosłownie jeden krok. Oscypki owiń folią aluminiową i piecz w piekarniku nagrzanym do 250 stopni przez 5-7 minut. Po tym czasie odwiń je ostrożnie z folii. Pieczony oscypek stanie się niesamowicie miękki. Od razu podawaj go na ciepło z żurawiną. Sami widzicie, że to naprawdę szybki i prosty przepis.

Ważnym składnikiem jest konfitura żurawinowa, która nadaje przystawce słodkości. Żurawina znana jest głównie ze swojego bogactwa w witaminy, głównie A, C i z grupy B. Stosowana jest często przy problemach z układem moczowym. Infekcje dróg moczowych spowodowane są najczęściej przez bakterie Escherichia coli, które się do tych dróg dostają. Żurawina zmniejsza przyczepność tych bakterii do ścian dróg moczowych i zwiększa przez to ich wydalanie z moczem.

W żurawinie zawarte są również flawonoidy podobne budową do tych z czerwonego wina, dlatego wskazuje się, że jej spożywanie ma pozytywny efekt na zapobieganie chorobom serca. Dodatkowo zapobiega wrzodom żołądka, poprzez powstrzymywanie osadzania się H. pylori na ściankach żołądka. Sami widzicie, że te małe owoce są nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe.

Jeśli potrzebny Ci pyszny przepis na oscypki z piekarnika, to ten sprawdzi się idealnie.

Wartości odżywcze oscypka z piekarnika

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(75g)
Energia (kalorie)
248.40 kcal
186.30 kcal
Białko
20.15 g
15.11 g

Węglowodany w oscypku z piekarnika

Na 100g
Na porcję
(75g)
Węglowodany
8.08 g
6.06 g
Węglowodany przyswajalne
7.84 g
5.88 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.24 g
0.18 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(75g)
Tłuszcz
15.21 g
11.41 g
Tłuszcze nasycone
9.60 g
7.20 g
Tłuszcze nienasycone
5.61 g
4.21 g

Składniki mineralne w przepisie na oscypek z piekarnika

Na 100g
Na porcję
(75g)
Sód
81.00 mg
60.75 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny oscypka z piekarnika 80
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w oscypku z piekarnika

Lista alergenów dla oscypka z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • oscypek

Cena przygotowania oscypka z piekarnika

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Oscypek
60 g
2 sztuki
12.00
Za 150.0 g
Liczba opakowań 1
4.80
Za 60 g
Żurawina w słoiku
15 g
1 łyżka
7.00
Za 230.0 g
Liczba opakowań 1
0.46
Za 15 g
Koszt składników
19.00
Jak oceniasz przepis na oscypek z piekarnika
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 97.1% osób