Orzechowiec z kajmakiem
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Masło (250 g)
- Cukier (90 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Mleko 3,2% - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Miód (80 g)
- Cukier wanilinowy (16 g)
- Margaryna do pieczenia - pół kostki (125 g)
- Orzechy włoskie (200 g)
- Kajmak (500 g)
Przepis na orzechowiec z kajmakiem krok po kroku
W misce umieść 150 gram masła, 50 gram cukru, jajko, żółtka, mleko, 60 gram miodu, mąkę pszenną, cukier wanilinowy oraz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Składniki połącz przy pomocy miksera do uzyskania jednolitego ciasta.
Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na 3 równe części.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, dno wyłóż pierwszą część ciasta, nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępuj w ten sam sposób. Trzecią część ciasta wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej.
W rondelku rozpuść margarynę z pozostałym cukrem oraz miodem.
Następnie do masy dodaj posiekane orzechy i całość zagotuj.
Na wcześniej wyłożone do foremki ciasto przełóż masę orzechową, wyrównaj ją i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut.
Pozostałe masło ubij na jasny krem, dodaj do niego masę kajmakową i miksuj do uzyskania jednolitego kremu.
Na pierwszy blat wyłóż połowę kremu z kajmakiem, następnie drugi przestudzony blat, pozostały krem kajmakowy oraz blat z masą orzechową.
Ciasto wstaw do lodówki na noc.
-
Blok czekoladowy
-
Baklawa
-
Ciasto z bananami
-
Marcepan
-
Orzechowiec
-
Ciasto kinder bueno
-
Strucla makowa
-
Migdałowiec
-
Ciasto lion
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto maxi king
-
Ciasto królewicz
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto z orzechami włoskimi
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Ciasto kawowe
-
Biszkopt orzechowy
-
Ciasta z orzechami
Więcej informacji na temat orzechowca z kajmakiem
Orzechowiec z kajmakiem to doskonała propozycja na dodane do kawy i herbaty. Pyszny orzechowiec warto przygotować na święta Bożego Narodzenia. Sprawdzony przepis na ciasto orzechowiec z kajmakiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, cukier, jajka, żółtka jaj, mleko, miód, cukier wanilinowy, margaryna, orzech włoskie, kajmak oraz soda oczyszczona.
A jak zrobić orzechowca z kajmakiem? W misce umieść masło, cukier, jajko, żółtka, mleko, miód, mąkę pszenną, cukier wanilinowy oraz sodę oczyszczoną. Składniki połącz przy pomocy miksera do uzyskania jednolitego ciasta. Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na 3 równe części. Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem, dno wyłóż pierwszą część ciasta, nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępuj w ten sam sposób. Trzecią część ciasta wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej. Przygotuj masę orzechową, ułóż na nieupieczone ciasto, wyrównaj i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Pozostałe masło ubij na jasny krem, dodaj do niego masę kajmakową i miksuj do uzyskania jednolitego kremu. Na pierwszy blat wyłóż połowę kremu z kajmakiem, następnie drugi przestudzony blat, pozostały krem kajmakowy oraz blat z masą orzechową. Ciasto wstaw do lodówki na noc.
Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w orzechach mają dobry wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Pomagają też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie zawierają spore ilości wapnia, potasu i magnezu.
Podsumowując ciasto z orzechami włoskimi i masą budyniową stanowi doskonałą propozycję na smaczny dodatek do kawy i herbaty. Orzechowiec jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto pozostawić go na noc w lodówce. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w orzechowcu z kajmakiem
Lista alergenów dla orzechowca z kajmakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
- kajmak
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
W przepisie na orzechowiec z kajmakiem nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze orzechowca z kajmakiem
Orzechowiec z kajmakiem to doskonała propozycja na pyszny dodatek do herbaty. Ciasto jest dość kaloryczne, dlatego uważaj z jego ilością z diety.
Energia i białka
(185g)
Węglowodany
(185g)
Tłuszcze
(185g)
Witaminy
(185g)
Składniki mineralne
(185g)
-
mąka pszenna,
masło,
cukier,
jajka,
jajka,
mleko,
miód,
cukier,
orzechy włoskie,
orzechy,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.