Oponki z sera z wiaderka

Opublikowano: 12.04.2022 r., 8:56 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Domowe oponki serowe na paterze
Oponki z sera z wiaderka
Oponki z sera z wiaderka to wariacja na temat tradycyjnych polskich oponków serowych, które zyskały popularność dzięki swojej puszystej teksturze i delikatnemu smakowi. Oponki, znane także jako pączki serowe, cieszą się szczególnym uznaniem w okresie karnawału, choć ich historia sięga dalej niż współczesne obchody. Wykorzystanie sera z wiaderka, czyli gotowego serka homogenizowanego, to współczesne udogodnienie, które znacznie skraca czas przygotowania i ułatwia osiągnięcie idealnej konsystencji ciasta. Ten rodzaj sera dodaje oponkom wyjątkowej miękkości i sprawia, że są one niezwykle delikatne, co sprawia, że każdy kęs to prawdziwa uczta dla podniebienia.
Przygotowanie 20 min
Smażenie 20 min
816 kcal
Kcal w porcji
165 g
Wielkość porcji
71
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański

Przepis na oponki z sera z wiaderka

Domowe oponki z sera z wiaderka - przepis

Oponki z sera z wiaderka to jeden z tych deserów, które kojarzą mi się z ciepłem domowego ogniska i rodzinnymi spotkaniami. Te puszyste, serowe pączki są nie tylko pyszne, ale także proste w przygotowaniu. Idealnie sprawdzają się jako słodka przekąska na różne okazje. Przepis, którym się dziś podzielę, to efekt wielu prób doskonalenia tej tradycyjnej polskiej potrawy. Zobaczmy, jak krok po kroku przygotować te wyjątkowe oponki.

Przygotowanie ciasta

Pierwszym krokiem w przygotowaniu oponek jest ubicie jajek z cukrem. W dużej misce ubijam jajka razem z cukrem tak długo, aż masa stanie się puszysta i zmieni kolor na biały. Jest to ważny krok, ponieważ wpływa na lekkość i strukturę oponkek. Następnie dodaję do masy twaróg sernikowy. Używam twarogu z wiaderka, który jest już miękki i kremowy, co znacznie ułatwia pracę. Całość miksuję do uzyskania jednolitej konsystencji.

Po połączeniu twarogu z masą jajeczną, przyszedł czas na dodanie suchych składników. Stopniowo wsypuję mąkę pszenną, sodę oczyszczoną oraz odrobinę cukru z prawdziwą wanilią, co nadaje oponkom delikatny waniliowy aromat. Dokładnie mieszam składniki, aż ciasto będzie gładkie i jednolite. Consistency ciasta powinna pozwalać na łatwe formowanie oponek, nie może być ani za rzadkie, ani za gęste.

Smażenie oponek z sera

Gdy ciasto jest już gotowe, rozwałkowuję je na posypanej mąką stolnicy na grubość około 5 mm. Następnie, używając szklanki, wykrawam większe koła, a kieliszkiem mniejsze otwory w środku, formując charakterystyczny kształt oponki. W międzyczasie w garnku rozgrzewam olej rzepakowy do temperatury około 170-180 stopni Celsjusza, co jest idealne do głębokiego smażenia.

Oponki smażę partiami, aby nie obniżyć temperatury oleju, co mogłoby sprawić, że będą tłuste i mniej chrupiące. Każdą oponkę smażę z obu stron na złoty kolor, co zazwyczaj zajmuje około 1-2 minuty z każdej strony. Po usmażeniu, oponki odkładam na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Oponki z sera z wiaderka są najlepsze podane na ciepło, kiedy jeszcze chrupiące na zewnątrz i delikatnie rozpływają się w ustach. Ten prosty przepis na oponki z serem to świetny sposób, aby zaskoczyć domowników lub gości domowym wypiekiem. Dzięki temu przepisowi, każdy może cieszyć się smakiem prawdziwych polskich oponek bez wychodzenia z domu.

Składniki dla 10 porcji
  • Twaróg sernikowy - pół wiaderka (500 g)
  • Jajko (4 szt.)
  • Cukier (250 g)
  • Soda oczyszczona - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
  • Mąka pszenna typ 500 - 3,5 szklanki (700 g)
  • Olej rzepakowy - do smażenia (1000 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
cukier z prawdziwą wanilią
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek, mikser, duża miska

Przepis na oponki z sera z wiaderka krok po kroku

W misce umieść jajka, dodaj cukier i ubij do powstania białej masy.

Do masy dodaj twaróg i zmiksuj do połączenia składników.

Do masy twarogowej dodaj mąkę pszenną, sodę i cukier z prawdziwą wanilią.

Wymieszaj dokładnie. W garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury 170-180 st. C.

Ciasto na oponki rozwałkuj cienko i wytnij szklanką koła.

W nich wytnij kieliszkiem dziurkę.

Oponki smaż partiami na rozgrzanym oleju, aż będą rumiane.

Jak oceniasz przepis na oponki z sera z wiaderka
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91,5% osób

Więcej informacji na temat oponek z sera z wiaderka

Oponki z sera z wiaderka to wspaniały pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Oponki nie zawierają dodatku drożdży, dlatego są dużo szybsze do przygotowania. Oponki można przygotować dla niezapowiedzianych gości jako dodatek do kawy lub herbaty. Przepis na oponki z sera z wiaderka jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia deseru potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: mąka pszenna, ser z wiaderka, cukier, soda oczyszczona, jajka, cukier z prawdziwą wanilią, olej rzepakowy.

Jak zrobić oponki z sera z wiaderka? W misce umieść jajka, dodaj cukier i ubij do powstania białej masy. Do masy dodaj twaróg i zmiksuj do połączenia składników. Do masy twarogowej dodaj mąkę pszenną, sodę i cukier z prawdziwą wanilią. Wymieszaj dokładnie. W garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury 170-180 stopni. Ciasto na oponki rozwałkuj cienko i wytnij szklanką koła. W nich wytnij kieliszkiem dziurkę. Oponki smaż partiami na rozgrzanym oleju, aż będą rumiane.

Twaróg jest rodzajem sera produkowanym z mleka. Do słodkich wypieków najlepiej nadaje się twaróg tłusty, gdyż tłuszcz jest nośnikiem smaku, desery i ciasta z chudego sera są mniej smaczne i mają mniej zwartą konsystencję. Twaróg jest przede wszystkim dobrym źródłem biała. Białko jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym w naszej diecie. Jest składnikiem budulcowym naszego organizmu oraz substratem do produkcji ważnych hormonów takich jak insulina czy prolaktyna. Ser twarogowy zawiera także duże ilości wapnia. Czyli podstawowego pierwiastka budującego nasze kości. Niedobór wapnia prowadzi do powstania osteoporozy oraz zaburzeń układu mięśniowo – nerwowego. Smażenie na głębokim tłuszczu nie powoduje wnikania tłuszczu do ciasta. Tłuszcz powinien mieć wysoką temperaturę, aby oponki nie nasiąkały olejem.

Podsumowując oponki z mielonego twarogu mają bardziej gładką konsystencję. Pączki serowe można przygotować także z proszkiem do pieczenia zamiast z sodą. Pyszne oponki są dobre do spożycia od razu po usmażeniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez 2 dni pod przykryciem.

Alergeny w oponkach z sera z wiaderka

Lista alergenów dla oponek z sera z wiaderka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • twaróg sernikowy
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Wartości odżywcze oponek z sera z wiaderka

na 100g gotowej potrawy

Oponki z sera z wiaderka to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru oraz węglowodanów prostych. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Domowe oponki nie zawierają konserwantów.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(165g)
Energia (kcal)
494.72
816.30
Białko (g)
6.82
11.25

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(165g)
Węglowodany (g)
28.89
47.67
Węglowodany przyswajalne (g)
28.89
47.67
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(165g)
Tłuszcz (g)
39.21
64.70
Tłuszcze nasycone (g)
4.02
6.63
Tłuszcze nienasycone (g)
35.20
58.07
Cholesterol (mg)
33.58
55.41
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(165g)
Witamina D (µg (mcg))
0.18
0.30
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(165g)
Sód (mg)
114.41
188.77
Potas (mg)
63.85
105.35
Wapń (mg)
25.04
41.32
Żelazo (mg)
1.61
2.65
Szacunkowy indeks glikemiczny oponek z sera z wiaderka 71
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania oponek z sera z wiaderka

Koszt składników
33.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Twaróg sernikowy
500 g
pół wiaderka
14.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
7.00
Za 500 g
Jajko
4 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
4.00
Za 4 szt.
Cukier
250 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.62
Za 250 g
Soda oczyszczona
20 g
2 płaskie łyżki stołowe
1.00
Za 80,0 g
Liczba opakowań 1
0.25
Za 20 g
Mąka pszenna typ 500
700 g
3,5 szklanki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
2.10
Za 700 g
Olej rzepakowy
1000 ml
do smażenia
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
7.00
Za 1000 ml
Koszt składników
33.50