Oponki serowe
- Cukier drobny (80 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 i 1/2 szklanki (400 g)
- Ser twarogowy tłusty (400 g)
- Żółtko jajka - 5 żółtek (5 szt.)
- Śmietana 18% - 4 łyżki kwaśnej śmietany (100 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Olej rzepakowy - 3 szklanki - do smażenia (750 ml)
- Spirytus - 2 łyżeczki (10 ml)
Przepis na oponki serowe krok po kroku
Na stolicę przesiej mąkę z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia. Zrób dołek w mące i umieść tam żółtka, cukier, ekstrakt z wanilii (1 łyżeczka), śmietanę, spirytus i twaróg. Zagnieć ciasto.
Ciasto podsyp mąką i rozwałkuj na gruby placek (ok. 1,5 cm). Następnie wykrój krążki za pomocą szklanki (o średni ok. 6 cm) i dziurki za pomocą kieliszka (o średni ok. 1,5-2 cm).
Do mocno rozgrzanego oleju w garnku wkładaj po kilka oponek (tak, żeby się ze sobą nie stykały) i smaż z każdej strony po 1-1,5 min.
Usmażone oponki wykładaj na papier do pieczenia.
Gdy lekko przestygną, posyp je cukrem pudrem.
-
Oponki serowe z piekarnika
-
Oponki z serka homogenizowanego
-
Oponki z piekarnika
-
Oponki Thermomix
-
Oponki drożdżowe z serem
-
Oponki twarogowe
-
Oponki z sera z wiaderka
-
Oponki z sera białego
-
Oponki z serem mascarpone
-
Oponki z serem thermomix
-
Oponki z serem z piekarnika
-
Drożdżowe oponki z serem
-
Oponki z serem
Więcej informacji na temat oponek serowych
Oponki serowe są proste do przygotowania. Można je podać na podwieczorek, ale sprawdzą się także jako przekąska w czasie imprezy. Oponki twarogowe są uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Przepis na oponki serowe jest łatwy i w miarę szybki.
Jak zrobić oponki z serem? Wszystkie potrzebne składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie zagnieść z nich ciasto. Trzeba pamiętać o tym, aby rozwałkowane ciasto nie było zbyt cienkie. Oponki można wyciąć zwykłą szklanką. Z kolei dziurki w tych oponkach najlepiej wycina się za pomocą kieliszka. Wycięte ciasto można zostawić w takiej formie i usmażyć na oleju, ale te kuleczki można też połączyć i zrobić z nich kolejne oponki.
Na czym smażyć oponki? Oponki serowe należy smażyć na głębokim oleju lub smalcu. Surowe ciasto należy wkładać tylko do mocno rozgrzanego tłuszczony. Smażenie tych oponek jest niezwykle szybkie. Zazwyczaj wystarczy tylko 1 minuta z każdej strony.
Ten prosty przepis możesz nieco zmodyfikować. Spirytus możesz zamienić na sok z cytryny. Dodanie któregoś z tych składników do ciasta ograniczy ilość oleju wchłanianego przez oponki. Zamiast ekstraktu z wanilii albo cukru wanilinowego możesz zdecydować się na aromat migdałowy lub cytrynowy.
Oponki z serem posypuje się cukrem pudrem, ale bardzo dobre są także z lukrem. Lukier można przygotować w różny sposób. Najprostszy i najsłodszy powstanie z połączenia ciepłej wody i dużej ilości cukru pudru. Jeśli chcesz bardziej orzeźwiający lukier, to cukier puder należy wymieszać z sokiem z cytryny. Bardzo gęsty jest lukier królewski, który robi się z dodatkiem białek.
Każdy lukier możesz zabarwić na wybrany kolory, używając barwników spożywczych. Serowe oponki możesz też polać lub zanurzyć w roztopionej czekoladzie (mlecznej, gorzkiej, białej) i obsypać cukrowymi kuleczkami. Serowe oponki można też jeść bez żadnych dodatków.
Najlepsze oponki to te jeszcze lekko ciepłe, ale dobre są również te ostudzone. Choć możesz zmodyfikować ten przepis, to jednak niektóre składniki powinny pozostać. Oponki serowe robi się z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia, aby dobrze wyrosły podczas smażenia.
Alergeny w oponkach serowych
Lista alergenów dla oponek serowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy tłusty
- Śmietana 18%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze oponek serowych
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.