Opieńki marynowane
- Opieńki (1000 g)
- Cebula (200 g)
- Cukier - 1,5 łyżki (18 g)
Przepis na opieńki marynowane krok po kroku
Umyj grzyby i odetnij nóżki.
Ugotuj grzyby przez 20 minut w wodzie, dodaj do niej łyżeczkę soli oraz sok z połowy cytryny.
Grzyby wylać na sitko i przepłukać je wodą.
Obierz cebulę, umyj i pokrój w plastry.
Słoiki napełnij grzybami i plastrami cebuli. Dodaj też kilka ziaren ziela angielskiego, liścia laurowego, trochę świeżego chrzanu i gorczycy.
W garnku zagotuj szklankę wody, dodaj 2/3 szklanki octu, cukier i łyżeczkę soli.
Gorącą zalewą zalej słoiki - wszystko ma być zalane tak, by przykryć grzyby.
Zakręć dobrze słoiki.
W dużym garnku wyłóż na dnie ściereczkę i ustaw w odstępach słoiki. Wlej wodę do 3/4 wysokości słoików i gotuj 50 minut.
Wyjmij słoiki i postaw do góry dnem.
Grzyby można jeść 3 dni po zrobieniu.
Więcej informacji na temat opieniek marynowanych
Smaczne opieńki marynowane w zalewie octowej są dobrym pomysłem na przetwory na zimę. Przepis na opieńki marynowane w occie jest prosty do zrobienia. Jak zrobisz opieńki marynowane zagwarantujesz dobre przekąski na różne okazje. Grzyby te pasować będą do smacznych przekąsek na zimno. Warto je podawać na święta lub na różne imprezy okolicznościowe. Pyszne są zarówno z wędlinami jak i wszelkiego rodzaju sałatkami. Ponadto opieńki marynowane w occie są niskokaloryczne, więc można je spokojnie jeść i nie bać się o nadmiar kilogramów.
Jak zrobić opieńki marynowane w zalewie octowej na zimę? Koniecznie trzeba je bardzo dobrze umyć. Tak jak każde grzyby są dosyć zanieczyszczone przez różnego rodzaju ziemię, liście i chwasty. Ponadto należy zwrócić dokładną uwagę na to, czy w grzybach nie kryje się gdzieś piasek. Do marynowania używa się kapeluszy, więc nóżki trzeba odciąć. Przepis na opieńki marynowane opiera się o ugotowanie grzybów w wodzie z solą oraz sokiem z cytryny. Dzięki dodaniu soku grzyby nie powinny zmieniać koloru i ciemnieć. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym, by dodawać kwaśny sok.
Jak zrobić opieńki marynowane, by można było się długo cieszyć ich smakiem? Pyszna, aromatyczna zalewa to proste proporcje. Wystarczy szklanka wody, 2/3 szklanki octu oraz sól i cukier. Takie proporcje wody do octu są odpowiednie i grzyby mają dobry smak. Co do proporcji soli i cukru jest to silnie indywidualna rzecz. W przepisie na dobre opieńki marynowane w occie należy przetwory zapasteryzować. Pasteryzowanie to ważna rzecz, która ma za zadanie jeszcze dodatkowo przedłużyć trwałość opieniek marynowanych w zalewie octowej. Do tego potrzeba spory garnek i bawełnianą ściereczkę (na dno). Napełnione i zakręcone słoiki należy wstawić do garnka zakrętką do góry. Konieczne jest to, by słoiki pod żadnym pozorem się nie powinny się dotykać. Gdyby się stykały – pękły by. Następnie należy wlać wodę tak, by były w ¾ wysokości przykryte. Pozostało tylko gotować słoiki około 50 minut. Gorące słoiki po gotowaniu wyjmuje się z garnka i układa, tym razem dnem do góry. Gdy słoiki ostygną możesz sprawdzić czy zakrętki są wklęsłe. Jeśli zakrętki nie są wypukłe oznacza to, że są dobrze zapasteryzowane. Jeżeli zakrętki by były wypukłe proces gotowania słoików powtórz ponownie.
Smaczne opieńki marynowane w occie możesz otworzyć parę godzin po zrobieniu, jednakże o wiele lepiej będą smakować jak kilka dni postoją i się będą marynować. Na zimę będą jak znalazł - pyszne. Pamiętaj, by przetwory zjeść w ciągu roku, by na nowy sezon grzybowy zrobić świeże opieńki marynowane w zalewie octowej.
Alergeny w opieńkach marynowanych
Lista alergenów dla opieniek marynowanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
W przepisie na opieńki marynowane nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- chrzan świeży
Wartości odżywcze opieniek marynowanych
Grzyby marynowane to bardzo niskokaloryczna przekąska. Idealnie dla osób, które zwracają uwagę na kaloryczność posiłków.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.