Omurice
- Ryż parboiled (100 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Piersi kurczaka bez skóry (100 g)
- Cebula dymka (40 g)
- Papryka czerwona (70 g)
- Pieczarki (65 g)
- Sos sojowy (30 ml)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na omurice krok po kroku
Ugotuj ryż do miękkości wg instrukcji na opakowaniu.
Rozgrzej połowę oliwy na patelni.
Pokrój w małą kostkę umyte mięso.
Na oliwie smaż mięso z dodatkiem soli na złoty kolor.
Do podsmażonego kurczaka dodaj pokrojoną w małe paski paprykę, cebulę pokrojoną w piórka oraz pieczarki pokrojone w pół plastry.
Smaż wszystko z odrobiną soli do zmięknięcia i lekkiego zarumienienia.
Do podsmażonego mięsa oraz warzyw dodaj odcedzony ryż, oraz sos sojowy. Dopraw też pieprzem, wymieszaj i smaż przez minutę.
Na drugiej, dużej patelni rozgrzej resztę oliwy.
Jajka rozbełtaj z solą i pieprzem.
Wlej jajka na gorącą patelnię z oliwą, odczekaj, aż się lekko zetnie (z wierzchu nadal pozostaje nieścięte jajko). Podważ ścięty omlet i przechyl patelnię, by nieścięte jajko spłynęło po podważoną część.
Na omlet wyłóż równomiernie nadzienie z ryżu, kurczaka i warzyw.
Omlet złóż na pół (tworząc półokrąg).
Omlet przełóż na talerz i podawaj.
Więcej informacji na temat omurice
Japoński omlet z ryżem, czyli omurice to smaczny i pożywny pomysł na danie. Miałeś okazję już próbować? Sprawdź jak zrobić omurice – danie jest najlepsze na śniadanie. Ten sprawdzony przepis jest bardzo prosty. To odżywczy, pyszny posiłek z mięsem, ryżem, warzywami oraz omletem. Przepis na omurice da dwie mniejsze porcje lub jedną bardzo solidną porcję. Na pewno najesz się tym japońskim omletem z ryżem. Zawiera wszystko, czego potrzebujesz. Jest bardzo smacznym pomysłem na coś ciekawego na gorąco nie tylko na śniadanie.
Omurice jest to japoński omlet z ryżem. Wywodzi się on z kuchni japońskiej. Ten sprawdzony przepis jest bardzo sycący i bogaty w składniki. Japoński omlet z ryżem jest to nadzienie złożone z ugotowanego ryżu z usmażonym kurczakiem, cebulą dymką, papryką i pieczarkami zamknięte w omlecie z jajek. Potrawa ma kształt półkola.
Gdy brakuje Ci inspiracji na śniadania, omurice jest fajnym i pysznym rozwiązaniem. Przepis na omurice szybko się robi i jest naprawdę banalny. W czasie gotowania ryżu można przygotować wszystkie składniki. Omurice dobre będzie także na obiad i kolację, ponieważ da dużą sytość.
Jak zrobić omurice: zacznij od zrobienia nadzienia. Ugotuj ryż. Mięso i warzywa usmaż na oliwie. Wymieszaj z ugotowanym ryżem oraz przyprawami. Kolejny etap przepisu na omurice to usmażenie omletu. Wystarczy usmażyć jajka z przyprawami na oliwie. Na omlecie ułóż nadzienie i złóż omurice na pół. Można od razu przełożyć potrawę na talerz i podawać do stołu.
*Do tego sprawdzonego przepisu należy dodać taką ilość przypraw, by omlet z nadzieniem był dobry. Pamiętaj, że sos sojowy jest dosyć słony, ale według gustu można dodać więcej soli, jeżeli okaże się, że potrawa jest mało wyrazista.
*Do smażenia można użyć też masła (najlepiej klarowanego) lub oleju rzepakowego albo słonecznikowego.
Jak zrobisz omurice podawaj je na ciepło – wtedy jest najlepsze. Pyszny pomysł na dodatek do omurice to ketchup lub ulubiony sos. Smaczny omurice jest także w połączeniu z wasabi.
By zwiększyć wartość odżywczą potrawy najlepszym rozwiązaniem będzie użycie ryżu brązowego. Dobry będzie też ryż dziki. Dodatkowo dobrze byłoby zadbać o to, by ryż nie był gotowany w woreczkach. Należy go wsypać do garnka i zalać wodą (w stosunku 1 szklanka ryżu do 1-1,5 szklanki wody). Wtedy ryż wchłonie całą wodę. Gotowanie ryżu w woreczku grozi uwalnianiem się szkodliwego Bisfenolu A do potrawy, który przedostaje się pod wpływem obróbki cieplnej. Bisfenol A ma działanie niekorzystne na między innymi układ hormonalny człowieka.
Alergeny w omurice
Lista alergenów dla omurice przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze omurice
To danie jest pełnowartościowe. Zawiera białko, węglowodany oraz tłuszcz. Nie ma tutaj glutenu, więc to dobra propozycja dla osób na diecie bezglutenowej.
Energia i białka
(296g)
Węglowodany
(296g)
Tłuszcze
(296g)
Witaminy
(296g)
Składniki mineralne
(296g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.