Omlet z boczkiem
- Jajko - 3 jajka rozmir M (3 szt.)
- Boczek wędzony bez kości (80 g)
- Mleko 2% - 2 łyżki (24 ml)
- Ser gouda - W kostce (50 g)
Przepis na omlet z boczkiem krok po kroku
Boczek pokrój w paseczki. Tak przygotowany boczek umieść na rozgrzanej patelni i przez chwilę go podsmażaj.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Do miski wbij jajka i dobrze je roztrzep. Następnie dodaj do nich ser, mleko oraz sól i pieprz do smaku. Wymieszaj.
Masę jajeczną wlej na patelnię z boczkiem. Całość szybko zamieszaj łopatką.
Po ok. 3 min boki omletu będą odchodzić od patelni, a spód będzie rumiany – wtedy odwróć omlet na drugą stronę i podsmażaj jeszcze ok. 2 min.
Gotowy omlet wyłóż na talerz.
Podawaj od razu (na gorąco).
Więcej informacji na temat omletu z boczkiem
Omlet z boczkiem można przygotować na śniadanie lub jako drugi posiłek w ciągu dnia. Taki omlet nie jest trudny, a do jego zrobienia nie trzeba wielu składników. Najlepiej smakuje na ciepło. Można go podawać bez niczego lub z dowolnym pieczywem.
Jak zrobić omlet z boczkiem? Wystarczą jajka, boczek, mleko i ser żółty oraz przyprawy. Przede wszystkim należy zacząć od przyrumienienia boczku. Boczek może być pokrojony zarówno w kostkę, jak i słupki lub plasterki. Jeśli boczek jest chudy, warto wlać na patelnię nieco tłuszczu. Ponieważ ten omlet na boczku jest z serem, wybrany ser trzeba zetrzeć na tarce, a potem wymieszać w pojemniku z roztrzepanymi jajkami. Następnie należy dodać do nich mleko oraz sól i pieprz do smaku według własnego uznania.
Na patelnię z bekonem trzeba wlać masę jajeczno-serową. Można wszystko przemieszać szybko łopatką lub poruszyć patelnią. Omlety można smażyć tak naprawdę na różne sposoby. Gdy dół się zetnie, można za pomocą talerza odwrócić omlet na drugą stronę i ją podsmażyć, ale można też złożyć omlet na pół. Innym rozwiązaniem jest wylanie masy na patelnie i przykrycie jej pokrywką, aby omlet ściął się również z góry.
Ten przepis na omlet z boczkiem możesz dowolnie przerobić. Śmiało dodaj swoje ulubione składniki. Może to być m.in. szczypiorek, szynka, ulubione przyprawy i zioła. Omlet będzie też pyszny z pomidorami (mogą być koktajlowe). Możesz dodać czerwoną, zieloną lub żółtą paprykę pokrojoną w kostkę. Odpowiednim dodatkiem będzie też mielona papryka ostra lub słodka – w zależności od własnych preferencji smakowych. Omlet z boczkiem byłby też dobry z serem białym (twarożkiem), szpinakiem i czosnkiem.
Opcji na pyszny omlet jest wiele, a jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Ten w łagodniejszej wersji można podać dzieciom, ale jeśli lubisz ostrzejsze smaki, dla siebie możesz przygotować omlet z pikantnymi składnikami. Wybierz takie dodatki, które lubisz najbardziej. Możesz pokusić się na przygotowanie omletów z rzeczami, które po prostu zalegają w lodówce.
Alergeny w omlecie z boczkiem
Lista alergenów dla omletu z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Ser gouda
Wartości odżywcze omletu z boczkiem
Energia i białka
(315g)
Węglowodany
(315g)
Tłuszcze
(315g)
Witaminy
(315g)
Składniki mineralne
(315g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.