Omlet hiszpański
- Ziemniaki ugotowane (300 g)
- Jajko (6 szt.)
- Boczek wędzony bez kości (50 g)
- Cebula (70 g)
- Papryka czerwona (70 g)
- Śmietana 12% (30 g)
Przepis na omlet hiszpański krok po kroku
Ugotowane wcześniej ziemniaki pokrój w plastry.
W misce roztrzep jajka, dodaj śmietanę słodką 12%, sól i pieprz. Wymieszaj. Dodaj pokrojone ziemniaki.
Cebulę pokrój w drobną kostkę, podsmaż na patelni na złoto. Dodaj do reszty składników.
Pokrój paprykę w paski.
Masę jajeczną wlej na patelnie z odrobiną oleju. Na wierzch ułóż paprykę. Smaż na średnim ogniu przez 10 minut pod przykryciem.
Gdy jajka się zetną przewróć omlet na drugą stronę. Możesz użyć do tego talerza, na który wyjmiesz omlet, następnie połóż nieusmażoną stroną na patelnie.
Omlet podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat omletu hiszpańskiego
Omlet hiszpański to doskonała propozycja na omlet z gotowanymi ziemniakami. Świetnie sprawdzi się jako przekąska lub obiad. Pyszny omlet dzięki zawartości ziemniaków jest syty. Przepis na omlet hiszpański jest bardzo prosty, jego przygotowanie nie wymaga duże doświadczenia kulinarnego. Składniki, których potrzebujesz do przygotowania omletu: ugotowane ziemniaki, cebula, jajka, papryka czerwona, śmietana, żółty ser, sól, pieprz. Tradycyjna tortilla hiszpańska jest przygotowywana z surowych ziemniaków. Jest jednak bardziej czasochłonna w przygotowaniu. Do naszego przepisu możesz wykorzystać ziemniaki, które ugotujesz wcześniej.
Omlet po hiszpańsku przygotujesz w następujący sposób: ziemniaki pokrój w plasterki. Jajka roztrzep widelcem, dodaj sól i pieprz, śmietanę, ser żółty. Podsmaż cebulę. W dużej misce wymieszaj składniki. Paprykę czerwoną pokrój w paski. Na patelni rozgrzej olej, wlej masę jajeczno - ziemniaczaną, na wierz ułóż paprykę. Smaż na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy masa się zetnie przewróć omlet na drugą stronę, użyj do tego talerza.
Ziemniaki są źródłem wielu cennych składników pokarmowych. Zawierają dużo witaminy C i potasu. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia trawienie i zapewnia uczucie sytości. Ziemniaki są niskokalorycznym warzywem, które warto wprowadzić do swojej diety. Jajka użyte do przygotowania omletu zawierają cenne aminokwasy, są źródłem pełnowartościowego białka. Żółtko jaja posiada sporą ilość żelaza. W jaju kurzym zawarte są witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B.
Podsumowując omlet hiszpański z ziemniakami, jajkiem, cebulą i warzywami jest pyszną alternatywą dla tradycyjnego omletu jajecznego. Jest idealnym połączeniem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Możesz podawać go z boczkiem i serem jeśli nie wyobrażasz sobie posiłku bez mięsa. Pamiętaj jednak, że omlet będzie wtedy bardziej kaloryczny, poprzez dodatek sporej ilości tłuszczu z boczku i sera. Smaczny omlet możesz spożywać na zimno i ciepło. Świetnie sprawdzi się jako przekąska do pracy.
Alergeny w omlecie hiszpańskim
Lista alergenów dla omletu hiszpańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze omletu hiszpańskiego
Omlet hiszpański to sycące i pożywne danie. Możesz je podać na lunch lub szybki obiad. W zależności od dodatków danie będzie mniej lub bardziej kaloryczne.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.