Omlet biszkoptowy
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 550 - 2 łyżki (20 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 2 łyżki (20 g)
- Masło - pół łyżeczki (2 g)
Przepis na omlet biszkoptowy krok po kroku
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij mikserem na sztywną pianę.
Stopniowo dodawaj żółtka, cały czas miksując na średnich obrotach.
Dodawaj przesianą mąkę i ksylitol miksując na wolnych obrotach.
Rozgrzej patelnię i rozpuść na niej masło.
Wylej masę jajeczną, zmniejsz ogień na średni i smaż omlet ok. 4 minut.
Delikatnie przewróć omlet na drugą stronę i smaż 2-3 minuty.
Podawaj z ulubionymi owocami i jogurtem.
-
Rzeszowiak
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Placek z truskawkami
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt z jabłkami
-
Ciasto biskup
-
Biszkopt z truskawkami
-
Biszkopt rzucany
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Biszkopt kakaowy
-
Ciasto biszkoptowe
Więcej informacji na temat omletu biszkoptowego
Omlet biszkoptowy, czyli inaczej poprostu puszysty biszkopt na słodko z patelni to świetny pomysł na weekendowe śniadanie dla całej rodziny lub szybki, naturalny podwieczorek dla dziecka. To bardzo pożywny i sycący posiłek, ponieważ jajka są jednym z najlepszych źródeł białka, które syci na długo. Co więcej, jajka to produkt charakteryzujący się wysokim indeksem sytości, czyli wskaźnikiem mówiącym o tym jak długo po spożyciu danego produktu lub posiłku utrzymuje się uczucie najedzenia. Dlatego to też świetna opcja dla osób na dietach odchudzających. Omlet biszkoptowy zaspokaja chęć na słodkie, syci na długo i jest lepszym wyborem niż słodkie, sklepowe przekąski czy słodycze. Składniki niezbędne do jego przygotowania to oczywiście jajka, mąka pszenna, coś do posłodzenia (najlepiej naturalny słodzik, na przykład ksylitol) oraz ulubione dodatki. Osoby stosujące diety bezglutenowe, na przykład z powodu celiakii lub nietolerancji glutenu mogą przygotować omlet biszkoptowy bez mąki pszennej, a z mąką owsianą, migdałową lub kokosową, które naturalnie nie zawierają glutenu. Przepis na omlet biszkoptowy jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy oddzielić białka od żółtek, ubić białka na sztywną puszystą pianę, stopniowo dodawać żółtka, mąk, ksylitol i masa jajeczna na omlet biszkoptowy gotowa. Możesz usmażyć go na patelni beztłuszczowej, na patelni z odrobiną masła lub upiec w piekarniku. Wiesz już jak zrobić omlet biszkoptowy, najwyższy czas zastanowić się nad dodatkami. Świetnie sprawdzą się wszystkie owoce, najbardziej jagodowe, na przykład jagody, truskawki, maliny, czy borówki. Omlet biszkoptowy możesz podawać też z naturalnym jogurtem. Na etapie przygotowywania masy jajecznej możesz do niej dodać cynamon, kakao, lub ziarenka wanilii dzięki którym omlet będzie miał charakterystyczny, wyjątkowy smak. Omlet możesz podawać również z syropem klonowym lub bitą śmietaną, pamiętaj jednak, że są to bardzo kaloryczne dodatki, które mogą nawet podwoić kaloryczność całego posiłku.
Alergeny w omlecie biszkoptowym
Lista alergenów dla omletu biszkoptowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze omletu biszkoptowego
Omlet biszkoptowy to danie o niskiej zawartości tłuszczu, dlatego sprawdzi się u osób z zaburzeniami lipidowymi (na przykład podwyższonym cholesterolem). Masło warto wymienić na olej roślinny, aby ograniczyć podaż tłuszczów zwierzęcych.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
-
jajka,
mąka pszenna,
cukier,
ksylitol,
masło,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.