Okroszka
- Piersi kurczaka bez skóry (200 g)
- Ogórek (300 g)
- Rzodkiewka (300 g)
- Ziemniaki młode (200 g)
- Jajko (4 szt.)
- Kwas chlebowy (1000 ml)
- Kefir (500 g)
Przepis na okroszkę krok po kroku
Ugotuj mięso z piersi kurczaka (około 30 minut).
Ugotuj jajka na twardo. Obierz.
Ugotuj ziemniaki w mundurkach i obierz je po ugotowaniu.
Pokrój w drobną kostkę obrane ogórki, rzodkiewkę, ziemniaki, jajka, mięso.
Wymieszaj z posiekanym koperkiem i szczypiorkiem.
Do składników dodaj kwas chlebowy, kefir oraz sól i pieprz.
Wszystko wymieszaj i odstaw do lodówki na całą noc.
-
Zupa ogórkowa
-
Chłodnik ogórkowy
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Zupa ogórkowa z ziemniakami
-
Zupa ze świeżych ogórków
-
Ogórkowa na rosole
-
Zupa ogórkowa bez mięsa
-
Zupa ogórkowa Thermomix
-
Zupa ogórkowa na żeberkach
-
Rosolnik
-
Zupa ogórkowa z makaronem
-
Zupa z zielonego ogórka
-
Zupa ogórkowa dla niemowlaka
-
Zupa krem z ogórków kiszonych
-
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
-
Zupa ogórkowa wege
-
Zupa ogórkowa na skrzydełkach
-
Zupa ogórkowa z przecieru
-
Zupa ogórkowa
Więcej informacji na temat okroszki
Nie wiesz co to jest okroszka? Ten chłodnik z ogórków pochodzi z rosyjskiej kuchni i jest idealny na lato. Zobacz, jak zrobić okroszkę – to bardzo prosty przepis. Okroszka to smaczny, zdrowy i domowy sposób na orzeźwiającą potrawę. Jest najlepszy latem, gdy jest upał – znakomicie ochłodzi. Przepis na okroszkę daje pyszny chłodnik, który podany jest z mięsem z kurczaka. Składniki rosyjskiej zupy ogórkowej są bardzo wartościowe. Ten smaczny chłodnik sprawdzi się świetnie na rodzinny, domowy obiad lub kolację.
Okroszka to tradycyjna, rosyjska zupa ogórkowa w formie chłodnika. Przepis na okroszkę podawany jest na zimno. Wszystkie składniki chłodnika z ogórków są bardzo drobno pokrojone (w małą kosteczkę). Znajdziesz w niej ogórki świeże, rzodkiewkę, szczypiorek, koperek, jajka, ziemniaki i mięso. Najważniejszy jest tutaj kwas chlebowy i kefir.
Okroszka jest to smaczna potrawa, która ma wiele korzystnych wartości zdrowotnych. Rosyjska zupa ogórkowa jest bogactwem bakterii, które poprawiają pracę jelit. Domowa okroszka jest najlepsza, między innymi, gdy chcesz zadbać o odporność. W takim prostym przepisie nie ma także zbyt dużej kaloryczności, za to jest wiele wartości. Najdzie się w niej źródło białka, zdrowych tłuszczy, a także węglowodany. To także dobry, tradycyjny sposób na sycące danie, które zapewni stosunkowo niewiele kilokalorii. Dobrze sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Osoby ograniczające kilokalorie będą zadowolone – to pyszne i sycące jedzenie, które zapewni dużą podaż witamin, składników mineralnych i innych. Zdecydowanie jest to posiłek godny polecenia.
Jak zrobić okroszkę? Taki tradycyjny, prosty przepis robi się szybko. Ugotuj ziemniaki (w mundurkach), jajka na twardo oraz pierś z kurczaka. Ziemniaki obierz ze skórki, jajka obierz ze skorupek. Mięso można ugotować w wodzie, ale równie pyszny będzie, gdy ugotujesz go w bulionie. Rzodkiewkę i ogórka pokrój w bardzo drobną kosteczkę. Wymieszaj razem z pokrojonymi składnikami (każda w małą kosteczkę): mięsem, jajkami i ziemniakami. Wlej kefir oraz kwas chlebowy. Szczypiorek i koperek drobno posiekaj i dodaj do rosyjskiej zupy ogórkowej. Dopraw solą oraz pieprzem do smaku. Domowy chłodnik z ogórków powinien odstać w lodówce całą noc, by dobrze się schłodził. Wtedy jest najlepszy.
Jak zrobisz okroszkę, pyszna jest bez dodatków. Można podawać ją z podpieczonym pieczywem, ale ze względu na ziemniaki nie jest to konieczne.
*Do przepisu na okroszkę, zamiast kefiru można użyć śmietany lub jogurtu naturalnego.
Alergeny w okroszce
Lista alergenów dla okroszki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- kwas chlebowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Kefir
Wartości odżywcze okroszki
Przepis jest odżywczy - zawiera wszystkie makroskładniki. Jest bogaty w bakterie, które doskonale wpływają na pracę układu pokarmowego. Jest to przepis zdrowy i polecany.
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.