Ogórki kimchi
- Ogórek - gruntowy (1500 g)
- Sól - 3 łyżeczki (20 g)
- Imbir korzeń - 2 łyżki startego (20 g)
- Czosnek - 6 ząbków (30 g)
- Sos sojowy - 2 łyżki (20 ml)
- Cebula dymka - ze szczypiorkiem, 3 sztuki (90 g)
Przepis na ogórki kimchi krok po kroku
Ogórki umyj i umieść w dużej misce. Zalej je zimną wodą i zostaw na godzinę.
Z ogórków odetnij końcówki i potnij je na sześć słupków.
Czosnek drobno posiekaj. Cebulę i szczypiorek pokrój na większe kawałki.
Do miski włóż ogórki. Dodaj 2 łyżki chilli w proszku, sól, starty imbir, czosnek, sos sojowy, cebulę, szczypiorek. Całość dokładnie wymieszaj, by przyprawy dobrze oblepiły ogórki.
Ogórki ułóż w wyparzonych słoikach. Wlej do nich wodę, tak by przykryła ogórki.
Na wierzchu słoików ułóż gazę i pozostaw na 24 godziny na blacie kuchennym, w cieniu.
Po tym czasie umieść ogórki w lodówce i pozostaw tam na 3 doby. Po tym czasie są już dobre do jedzenia.
Więcej informacji na temat ogórków kimchi
Ten sprawdzony przepis na ogórki kimchi to świetny pomysł na domowe pyszne warzywa do słoików. Takie przetwory będą idealne na zimę, gdy znacznie zmniejsza się dostęp do świeżych jędrnych warzyw. Ze względu na ostre przyprawy, których używamy by powstały te dobre ogórki, dodatkowo występuję efekt rozgrzewający dlatego to świetne rozwiązanie na chłodne dni.
Ogórki to jedne z bardziej popularnych warzyw w Polsce. Te zielone, długie warzywa spożywane są najczęściej w formie surowej, ale równie popularne są jako zapasy na zimę. Świeże ogórki szczególnie chętnie spożywane są jako składniki sałatek. 90% ogórka stanowi woda. Stąd też bardzo niska kaloryczność tego warzywa, zaledwie 19 kcal w 100 g ogórków. Mimo to w ogórkach znaleźć można wiele witamin np. witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Pomysł na to jak zrobić ogórki kimchi wywodzi się z koreańskiej kuchni. Kimchi to właśnie tradycyjne danie koreańskie, które przygotowuje się z kiszonych lub fermentowanych warzyw. Najczęściej podstawę stanowi kapusta pekińska oraz ogórek lub rzepa, ale można przyrządzić kimchi również z innych warzyw. W kuchni koreańskiej spotkać można przede wszystkim dwa rodzaje kimchi: zimowe oraz sezonowe, które powstaje z warzyw dostępnych w danej porze roku. Samo słowo kimchi wywodzi się z chińskiego słowa „chimchae”, które oznacza solone warzywa. Prawdopodobnie danie to powstało w Korei w VII wieku, gdy chciano zachować rzepę na zimę, choć pierwsze wzmianki w tekście pochodzą z przełomu XI i XII wieku. Wtedy też zaczęto dodawać do kimchi sos sojowy i stało się ono obecne na stołach Koreańczyków przez cały rok.
Najbardziej charakterystyczną cechą kimchi jest jego pikantny smak, który wynika z obecności papryczek chilli. Urozmaicenie to powstało dopiero w XVI wieku i tą najbardziej popularną wariację można spotkać pod nazwą beachu kimchi. Tradycyjny sposób przygotowania kimchi nosi nazwę kimjang i od 2013 roku znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Do przygotowania kimchi najczęściej używa się kapusty pekińskiej, rzodkwi japońskiej, czosnku, papryki chilli, cebuli i imbiru. Już po samych tych składnikach widać, że to prawdziwa bomba antyoksydacyjna! Uważa się nawet, że to jedno z najzdrowszych dań na świecie. Ze względu na proces fermentacji zawiera w sobie pałeczki kwasu mlekowego, a więc to naturalny probiotyk. Składniki kimchi przyczyniają się do regulacji pracy jelit czy hamowania rozrostu bakterii chorobotwórczych. Obecne w kimchi składniki odżywcze takie jak selen czy allicyna mają duże znaczenie dla zmniejszenia złego cholesterolu w organizmie, zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru mózgu. 100 g kimchi to tylko 32 kcal, a z taką porcją zapewnimy już 18% zapotrzebowania na witaminę A.
Alergeny w ogórkach kimchi
Lista alergenów dla ogórków kimchi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
Wartości odżywcze ogórków kimchi
W ogórkach znaleźć można wiele witamin np. witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
-
ogórek,
imbir,
czosnek,
sos sojowy,
cebula,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.