Negroni
- Lód (10 g)
- Gin (40 ml)
- Słodki wermut (40 ml)
- Campari (40 ml)
- Pomarańcza (30 g)
Przepis na negroni krok po kroku
Gin, słodki czerwony wermut i campari umieść w szklance, wymieszaj.
Dodaj lód i udekoruj plastrem pomarańczy.
Więcej informacji na temat negroni
Klasyczne negroni to wytrawny drink dla koneserów gorzkiego smaku. Powstał we Włoszech na prośbę hrabiego Negroni, od nazwiska którego nosi nazwę. Przepis na negroni jest łatwy do przygotowania, nie musisz mieć więc dużego doświadczenia barmańskiego aby go zrobić. Do wykonania drinka potrzebne Ci będą następujące składniki: gin, czerwony słodki wermut, campari, kostki lodu i plaster pomarańczy. Proporcje do wykonania przepisu można dowolnie modyfikować.
Jak zrobić negroni w domu ? Napój przygotuj bezpośrednio w szklance. Najlepiej nadaje się do tego szklanka typu old fashioned. Umieść w niej gin, czerwony słodki wermut i campari, wymieszaj do połączenia składników, uzupełnij szklankę lodem i udekoruj plastrem pomarańczy. Drink powstał na bazie lżejszej wersji drinka o nazwie Americano, w którym zamiast ginu dodana jest woda sodowa.
Słodki wermut to inaczej wzmacniane wino deserowe aromatyzowane ziołami takimi jak piołun, goździki czy szałwia. Wermut był niegdyś stosowany jako lek na różne dolegliwości najczęściej żołądkowe. Słowo wermut to z języka niemieckiego piołun. Wzmacniane wina produkuje się dodając do nich brandy. Wermuty dzieli się na trzy kategorie pod względem zawartości dodanego do nich cukru: gorzki, wytrawny i słodki. Ze względu na barwę rozróżnia się wermuty czerwone i białe. Campari to nic innego jak produkowany we Włoszech gorzki bitter na bazie pomarańczy o słodko gorzkim smaku i kolorze czerwonym. Bittery są zaprawami dodawanymi do drinków, mają gorzki smak i są produkowane z dodatkiem skórek cytrusów oraz przypraw i ziół. Gin zwany inaczej jałowcówką trunek zawierający 35-40% alkoholu. Niegdyś gin produkowany był jako alkohol dla najbiedniejszych, stosowany jako aperitif, gdyż jego gorzki smak pobudza apetyt. Gin pija się najczęściej z dodatkami, które niwelują jego gorzki smak. Gin powstaje z wysokoprocentowego alkoholu zbożowego, różnego rodzaju ziół oraz jałowca, który dzięki regulacji prawnej musi być dodany do zacieru.
Podsumowując negroni to pomysł na wytrawny drink dla osób z dojrzałym gustem smakowym. Możesz go podać na imprezę ze znajomymi lub podać jako aperitif podczas uroczystej kolacji. Gorzki smak doskonale pobudza apetyt.
Alergeny w negroni
Lista alergenów dla negroni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Słodki wermut
Wartości odżywcze negroni
Drinki z dodatkiem alkoholu powinny występować w naszej diecie rzadko. Alkohol jest wysokokaloryczny dlatego powinny go unikać szczególnie osoby na dietach redukcyjnych. Alkohol ma niekorzystny wpływ na nasz organizm.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.